لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

آمریکا توافق با عربستان بر سر «چارچوب» عادی‌سازی روابط با اسرائیل را تکذیب کرد


Israel Saudi Arabia
Israel Saudi Arabia

در واکنش به خبر وال‌استریت جورنال مبنی بر توافق صلح خاور‌میانه بین عربستان و اسرائیل، کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که «هیچ چارچوب توافق شده‌ای» برای تدوین موافقتنامه‌ای که عربستان سعودی، اسرائیل را به رسمیت بشناسد، وجود ندارد.

به گزارش رویترز، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه ۱۸ مرداد، گفت: «هنوز بحث‌های زیادی وجود دارد که این موضوع اتفاق بیفتد». هیچ توافقی برای مجموعه‌ای از مذاکرات وجود ندارد، هیچ چارچوبی برای مدون‌سازی، عادی‌سازی یا ملاحظات امنیتی دیگری وجود ندارد.»

پیش‌تر وال استریت جورنال خبر داده بود که مقامات ایالات متحده ابراز خوش‌بینی محتاطانه کردند که در ۹ تا ۱۲ ماه آینده، می‌توانند جزئیات دقیق‌تری از آنچه که مهم‌ترین توافق صلح خاورمیانه به شمار خواهد آمد آشکار کنند.

همچنین وال استریت جورنال به گفته مقامات آمریکایی، «خبر داده بود» که ایالات متحده و عربستان سعودی توافق کرده‌اند تا عربستان سعودی در ازای دادن امتیازاتی به فلسطینی‌ها، اسرائیل را به رسمیت بشناسد‌ و امنیت ایالات متحده و کمک‌های هسته‌ای غیرنظامی را تضمین کند؛ خبری که اندکی بعد «جان کربی» آن را تکذیب کرد.

شتاب در تلاش‌ها پس از آن است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، دو هفته پیش در جده با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور بایدن، برای سرعت بخشیدن به مذاکرات دیدار کرد.

مذاکره‌کنندگان، اکنون به بحث در مورد جزئیات، از جمله رسیدگی به درخواست‌های عربستان مبنی بر کمک ایالات متحده به آنها در توسعه یک برنامه هسته‌ای غیرنظامی و ارائه ضمانت‌های امنیتی آهنین پرداخته‌اند.

سعودی‌ها همچنین به دنبال امتیازات قابل توجهی از اسرائیل هستند که به ایجاد یک کشور فلسطینی کمک کند. در مقابل، ایالات متحده به عربستان سعودی فشار می‌آورد تا محدودیت‌هایی را بر روابط رو به رشد خود با چین اعمال کند.

یکی از مقامات ارشد آمریکایی گفت: «یک برنامه کاری برای بررسی عناصر این موضوع و آزمایش حد و مرزهای ممکن وجود دارد.»


به گفته مقامات آمریکایی، واشنگتن، ریاض و اورشلیم به این نتیجه رسیده‌اند که اکنون زمان مناسبی برای تلاس به رسیدن یک توافق است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تلاش کرده است تا حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه را حلاجی کرده و یک اتحاد امنیتی در منطقه ایجاد کند که قادر به مقابله با تهدیدات ایران، با کمترین حمایت از سوی آمریکا، باشد.

در زمان دولت دونالد ترامپ، توافق‌ صلحی که به نام «توافق‌ ابراهیم» بین اسرائیل و چهار کشور امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و سودان به امضا رسید. اما تاکنون، عربستان از عادی‌سازی روابط با اسرائیل خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG