لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

نخستین سفیر عربستان سعودی در تشکیلات خودگردان فلسطینی با محمود عباس دیدار کرد


محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات فلسطینی‌، سمت راست، و نایف بن بندر السدیری، سفیر عربستان سعودی، سمن چپ، در شهر رام‌الله
محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات فلسطینی‌، سمت راست، و نایف بن بندر السدیری، سفیر عربستان سعودی، سمن چپ، در شهر رام‌الله

نخستین سفیر عربستان سعودی در تشکیلات خودگران فلسطینی روز سه‌شنبه چهارم مهر، پیشنهاد ده‌ها ساله اعراب برای برقراری صلح میان فلسطنیی‌ها و اسرائيل را ستونی برای عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل توصیف کرد.

خبرگزاری رویترز نوشت: این سخنان، تلاشی آشکار برای نشان دادن این موضوع است که ریاض آرمان فلسطینیان را رها نکرده است.

بر اساس این گزارش، نایف السدیری، که سفیر غیر مقیم عربستان سعودی در تشکیلات خودگران فلسطینی است، روز سه‌شنبه برای نخستین‌بار از ساختمان این تشکیلات در رام‌الله در کرانه باختری بازدید کرد.

رویترز نوشت که او استوارنامه خود را با عنوان سرکنسول در اورشلیم به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، تسلیم کرد.

بر اساس این گزارش، این عنوان برای اسرائیل بسیار حساسیت‌برانگیز است زیرا این کشور تمام اورشلیم را پایتخت خود می‌داند و ادعای فلسطینی‌ها در مورد شرق اورشلیم به عنوان پایتخت یک کشور آینده فلسطینی را رد می‌کند.

نایف السدیری، سفیر عربستان در رام‌ الله، به خبرنگاران گفت که سفرش بار دیگر تاکید می‌کند که آرمان فلسطین و مردم فلسطین از جایگاه بالایی برخوردار هستند و در روزهای آینده، فرصتی برای همکاری بیشتر بین عربستان و دولت فلسطین وجود خواهد داشت.

هفته گذشته انتظارات از احتمال امضای یک توافق مهم بین عربستان سعودی و اسرائیل، با میانجیگری آمریکا، افزایش یافت. هر چند زمان و شرایط چنین توافقی همچنان مبهم است.

از جمله عوامل پیچیده‌ در برقراری روابط دیپلماتیک میان عربستان سعودی و اسرائيل، درخواست‌های ریاض و واشنگتن برای ورود موضوع فلسطین به عنوان بخشی از هر گونه توافق عربستان سعودی با اسرائيل است. دولت ائتلافی تندروی اسرائیل از این موضوع استقبال نمی‌کند.

اسرائیل مایل است بدون واگذاری زمین، قراردادهای صلح بیشتری را با کشورهای عربی دنبال کند.

فلسطینیان که در سال ۲۰۲۰ میلادی از برقراری روابط دیپلماتیک اسرائيل با امارات متحده عربی و بحرین ناراضی بودند، این بار نقش فعال‌تری در مذاکرات عربستان سعودی و اسرائيل دارند.

XS
SM
MD
LG