لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

اوباما اتهامات اسرائیل مبنی بر تلاش پشت‌پرده برای تصویب قطعنامه سازمان ملل را رد کرد


عکس آرشیو
عکس آرشیو

به دنبال انتقادهای شدید از سوی رهبران اسرائیل به رأی شورای امنیت در محکوم کردن شهرک‌سازی های اسرائیل، آقای اوباما اتهامات مبنی بر اینکه کابینه او این رأی شورای امنیت را از پیش هماهنگ کرده بود، رد کرد.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، آقای اوباما در مصاحبه ای با شبکه دو تلویزیون اسرائیل در برنامه تلویزیونی Uvda گفت چنین اتهاماتی «شاید برای منحرف کردن توجه ها به معضل شهرک‌سازی ها کار کند، شاید به نفع سیاست های آقای نتانیاهو و همچنین جمهوریخواهان در آمریکا باشد، اما با واقعیت تطابق ندارند.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز جمعه سوم دی ماه، با رأی ممتنع آمریکا، قطعنامه ای تصویب کرد که بنا به آن شهرک‌سازی های اسرائیل در اراضی مورد ادعای فلسطینی ها محکوم و غیرقانونی اعلام شد.

واشنگتن گفته است که این شهرک‌سازی ها مانعی بر سر راه حل بحران میان اسرائیل و فلسطینی هاست.

برخی مقامات اسرائیلی، باراک اوباما و دولت او را به اقدامات پشت صحنه و تلاش برای «به دام انداختن» اسرائیل متهم کرده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در انتقاد از موضع آمریکا در رأی شورای امنیت گفت «کابینه اوباما نه تنها در مقابل این جبهه سازی از اسرائیل دفاع نکرد، بلکه در پشت صحنه با آنها تبانی کرد.

اسرائیل به استقبال همکاری با دونالد ترامپ و دوستان خود در کنگره، چه دموکرات و چه جمهوریخواه، می رود تا پیامدهای مخرب این قطعنامه پوچ را خنثی کند.»

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، نیز در جلسه شورای امنیت گفت موضع آمریکا درباره شهرک‌سازی ها با موضع تمام کابینه ها از زمان ریاست جمهوری لیندون جانسون همخوانی دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG