لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

واکنش برخی اعضای کنگره آمریکا به سخنان جان کری درباره اسرائیل


از راست سناتور بیل نلسون، چاک شومر، جان مک کین، الیوت انگل و بنجامین کاردین
از راست سناتور بیل نلسون، چاک شومر، جان مک کین، الیوت انگل و بنجامین کاردین

سخنان روز چهارشنبه جان کری علیه دولت اسرائیل موجی از انتقادها را در میان قانونگذاران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا برانگیخت. جمهوریخواهان رفتار سرسختانه دولت اوباما با یک متحد عمده را نکوهش کردند و دموکرات ها گفتند که با فشار آقای کری به اسرائیل موافق نیستند.

در اروپا سخنان کری مورد استقبال گرم قرار گرفت و مقامات اروپایی آن را اقدامی باشهامت و عقلایی برای پیشبرد ایده تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین توصیف کردند.

در جهان عرب سخنان تند و تیز وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای دوره هشت ساله باراک اوباما در کاخ سفید و سیاست های عمدتا مناقشه برانگیز او در خاورمیانه، مورد اعتنا قرار نگرفت.

سناتور چاک شومر، رهبر آینده دموکرات های سنا ضمن اشاره به سخنرانی اخیر و رای ممتنع آمریکا به قطعنامه ضداسرائیلی شورای امنیت در هفته گذشته، گفت: «شاید قصدش را نداشته ولی جان کری در سخنرانی و رفتارش در سازمان ملل افراطی گرایی در هر دو طرف را تشویق کرده است.»

بنجامین کاردین سناتور دموکرات از مریلند و عضو کمیته روابط خارجی ضمن تاکید بر این که نگرانی های آقای کری را درک می کند گفت از این که آقای اوباما قطعنامه شورای امنیت را وتو نکرد خرسند نیست. او وعده داد که به دنبال راه های کاهش اثرات منفی آن باشد.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه آریزونا گفت: «سخنان کری در بهترین حالت نطقی بی معنی در آخرین روزهای دولت اوباما، و در بدترین حالت یک طغیان خطرناک دیگر بود که انزوای سیاسی اسرائیل و تهییج دشمنانش را به دنبال دارد.»

الیوت انگل عضو دموکرات مجلس نمایندگان و کمیته روابط خارجی مجلس سخنان کری را «بی مورد و اشتباه» توصیف کرد و گفت: «این سخنان هدفی نداشت غیر از شرمگین کردن اسرائیل.»

سناتور بیل نلسون از فلوریدا نیز ضمن ابراز ناخرسندی از سخنان کری گفت «مشکلات پیش روی راه حل دو کشوری» موجب کلافگی آقای کری شده است.

اروپایی ها چه گفتند

سخنان ضداسرائیلی جان کری در فرانسه، بریتانیا و آلمان با استقبال همراه بود. سناتور ناتالی گوله، معاون کمیته روابط خارجی سنای فرانسه گفت «کری کاملا درست می گوید. هرچه شهرک سازی بیشتر باشد احتمال راه حل دو کشوری کمتر می شود.» او گفت «هیچکس جرات ندارد اسرائیل را محکوم کند و استاندارد دوگانه ای وجود دارد که پروپاگاندای تروریست ها را تغذیه می کند.»

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در بیانیه ای سخنان کری را «پرشور و بسیار قانع کننده» در دفاع از تنها راه حل مشروع یعنی «دو کشوری» توصیف کرد.

مقامات بریتانیا گفتند که سخنان آقای کری خلاصه عقل گرایانه نگرانی های دیرین اروپا و بریتانیا درباره مسیر سیاست های اسرائیل بود.

در جهان عرب تحلیلگران می گویند که دولت اوباما باید زودتر از این عمل می کرد. نیویورک تایمز به نقل از عبدالخالق عبدالله، استاد علوم سیاسی در امارات متحده عربی می گوید: «در پنج دقیقه آخر اوباما و کری مثل این که می خواهند کمی شهامت نشان دهند و در مقابل اسرائیل بایستند اما دیگر بازی تمام شده. اگر نه هشت سال پیش، آنها باید این جرأت سیاسی را چهار سال پیش نشان می دادند.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG