لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

استقبال در اروپا، بی اعتنایی در جهان عرب؛ به سخنان کری در نقد دولت اسرائیل


سخنان روز چهارشنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا درباره صلح خاورمیانه و در نکوهش تداوم شهرک سازی اسرائیل در اراضی مورد ادعای فلسطینی ها، در اتحادیه اروپا، فرانسه، بریتانیا و آلمان با استقبال همراه بود.

مایا کوتسیانچیچ سخنگوی اتحادیه اروپا نیز گفت که اظهارات کری «یک پیام را میفرستد: جامعه بین الملل در صلح خاورمیانه تسلیم نمیشود.» او گفت: «تنها راه پایان مناقشه از طریق مذاکره طرفین درباره راه حل تاسیس دو کشور است.»

سناتور ناتالی گوله، معاون کمیته روابط خارجی سنای فرانسه گفت «کری کاملا درست می گوید. هرچه شهرک سازی بیشتر باشد احتمال راه حل دو کشوری کمتر می شود.» او گفت «هیچکس جرات ندارد اسرائیل را محکوم کند و استاندارد دوگانه ای وجود دارد که پروپاگاندای تروریست ها را تغذیه می کند.»

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در بیانیه ای سخنان کری را «پرشور و بسیار قانع کننده» در دفاع از تنها راه حل مشروع یعنی «دو کشوری» توصیف کرد.

مقامات بریتانیا گفتند که سخنان آقای کری خلاصه عقل گرایانه نگرانی های دیرین اروپا و بریتانیا درباره مسیر سیاست های اسرائیل بود.

در جهان عرب تحلیلگران می گویند که دولت اوباما باید زودتر از این عمل می کرد. نیویورک تایمز به نقل از عبدالخالق عبدالله، استاد علوم سیاسی در امارات متحده عربی می گوید: «در پنج دقیقه آخر اوباما و کری مثل این که می خواهند کمی شهامت نشان دهند و در مقابل اسرائیل بایستند اما دیگر بازی تمام شده. اگر نه هشت سال پیش، آنها باید این جرأت سیاسی را چهار سال پیش نشان می دادند.»

سخنان آقای کری موجی از انتقادها را در میان قانونگذاران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا نیز برانگیخت.

جمهوریخواهان رفتار سرسختانه دولت اوباما با یک متحد عمده را نکوهش کردند و دموکرات ها گفتند که با فشار آقای کری به اسرائیل موافق نیستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG