لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۷

گسترش عملیات جست و جوی هواپیمای مالزی


مالزی می گوید جست و جو برای یافتن هواپیمای گم شده در مسیرهای شمالی و جنوبی که گمان می شود عمدا هدایت شده باشد، ادامه دارد.

هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی می گوید ۲۶ کشور در عملیات تجسس که ده ها میلیون کیلومتر مربع را دربر می گیرد، مشارکت دارند.

در این عملیات از جمله کشورهای مالزی، استرالیا، چین، اندونزی و قزاقستان همکاری می کنند و مالزی نیروهای تجسسی خود را به کریدور جنوبی رهسپار کرده است.

حدود دو سوم از ۲۳۹ سرنشین هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۷۷، چینی بودند. وزیر خارجه چین از مالزی خواست که اطلاعات دقیق تری از عملیات جست و جو و کشورهای مشارکت کننده در اختیار بگذارد.

کارشناسان تجسس می گویند هواپیما پس از ناپدید شدن از صفحه رادارهای هوایی، یا در جهت شمال و به سوی آسیای میانه تغییر جهت داده، یا به جنوب و به سوی اقیانوس هند.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه در پاسخ به درخواست نخست وزیر مالزی، تجسس در بخش مسیر جنوب را برعهده گرفت هرچند گفت که کشورش هیچ شاهدی که نشان دهد هواپیما وارد حریم هوایی اش شده باشد، ندیده است.

وزیر دفاع مالزی گفته است که کشورش هیچ گونه اطلاعات حیاتی را مخفی نگاه نداشته است. او گفت همه جزئیات فاش می شود اما هر اطلاعاتی که اعلام می شود باید اول توسط گروه های تجسسی بین المللی تایید شود.

هواپیمای گم شده از کوالالامپور عازم پکن بود که به شکلی معماگونه ناپدید شد.
XS
SM
MD
LG