لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

دیدار وزیران خارجه آمریکا و عربستان پیش از دیدار اوباما و ملک سلمان


باراک اوباما و ملک سلمان روز جمعه در واشنگتن دیدار می‌کنند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه پیش از دیدار با عادل الجبیر، همتای سعودی خود گفت که امیدوار است که دیدار سازنده ای با وی داشته باشد.

دیپلمات ارشد آمریکا همچنین افزود که واشنگتن مشتاقانه منتظر ورود ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به خاک آمریکاست.

آقای اوباما آخرین بار در ماه ژانویه با ملک سلمان در عربستان دیدار و گفتگو کرد.

آقای کری گفت "من از دیدار با همکارم، وزیر خارجه، خشنودم و مشتاقانه منتظر یک گفتگو خوب هستیم. ما از این دیدار بسیار خرسندیم. ما همچنین مشتقانه منتظر ورود اعلیحضرت هستیم. فکر می کنم که این سفر فوق العاده ای خواهد بود."

سفر ملک سلمان در حالی رخ می دهد که دو کشور دیدگاه های متفاوتی درباره توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی و نحوه مبارزه با داعش در عراق و سوریه و همچنین ادامه درگیری ها در یمن دارند.

آقای اوباما سعی خواهد کرد که درباره نگرانی های ملک سلمان، که اولین سفر خود را به عنوان پادشاه عربستان سعودی به ایالات متحده تجربه می کند، به او در مورد توافق اتمی اطمینان بدهد.

پیشتر، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا که در عربستان با ملک سلمان دیدار کرده بود، گفته بود که او با تردید، از توافق اتمی با ایران استقبال کرد و نگرانی هایی در مورد مکانیزم بازگشت تحریم ها علیه ایران، در صورت تخلف ایران از توافق، داشت.

بن رودز
بن رودز

بن رودز معاون مشاور امنیت ملی آقای اوباما می گوید که ما نسبت به نگرانی های عربستان سعودی در مورد توافق اتمی با ایران و برداشته شدن تحریم ها واقفیم.

وی افزود که واشنگتن بر این باور است که ایران عمده پول های آزاد شده در چارچوب توافق اتمی را برای بهبود اوضاع شکننده اقتصادی خود استفاده خواهد کرد، اما در صورتی که بخواهد آن را برای برهم زدن اوضاع بی ثبات منطقه استفاده کند، آمریکا با تمام توان با آن مبارزه خواهد کرد.

طرح توسعه نیروی دریایی عربستان سعودی سال هاست که در کش و قوس گفتگوهای دو جانبه است، اما نگرانی ریاض از حصول توافق اتمی ایران، موجب شده که این مذاکرات شتاب بیشتری بگیرند.

مقامات دو کشور در حال نهایی کردن خرید دو کشتی و چندین هلی کوپتر به قیمت حدود دو میلیارد دلار هستند.

ریاض همچنین در حال روزآمد کردن توان سامانه های دفاع موشکی خود است. عربستان هم اکنون داری سامانه دفاع موشکی پاترویت است و بنا دارد که آن را به سامانه دفاع موشکی دوربرد، تاد تولید شرکت لاکهید مارتین ارتقا دهد.

خبرگزاری فرانسه می گوید پشت بیانیه های علنی دو کشور در مورد همکاری، دیدار رهبران آمریکا و عربستان احتمالا تحت تاثیر اختلافات دو طرف در مورد سوریه، یمن و ایران خواهد بود.

دیدار ملک سلمان با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا
دیدار ملک سلمان با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا

عربستان به طور علنی از توافق اتمی ایران حمایت کرده است اما به طور خصوصی، نگرانی های شدیدی در مورد این توافق ابراز کرده است.

به گفته بن رودز، در سوریه آمریکا می خواهد اطمینان حاصل کند که دو کشور در مورد اینکه کدام یک از گروه های اپوزیسیون سوری کمک های بین المللی را دریافت می کند، "دیدگاه مشترکی" داشته باشند.

آمریکا و عربستان هر دو خواهان پایان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و متحد تهران هستند. اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، عربستان از گروه های اپوزیسیونی نظیر جیش الاسلام، یک گروه تندرو اسلامگرا حمایت کرده است که این باعث نگرانی کاخ سفید شده است.

ریاض گروه های نظامی سنی را ابزاری برای مقابله با گروه های شیعه حامی بشار اسد می بیند.

در یمن نیز آمریکا از تلاش ها برای از قدرت خارج کردن گروه های مورد حمایت ایران، پشتیبانی می کند. اما ایالات متحده همزمان نگران تاثیرات مخرب جنگ یمن بر غیرنظامیان است.

در ماه ژوئیه، باراک اوباما و ملک سلمان درباره لزوم "فوری" پایان یافتن درگیری ها در یمن و اهمیت کمک رسانی به مردم یمن تاکید کردند. اما درگیری ها و حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG