لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

بلومبرگ از مذاکرات محرمانه عربستان و اسرائیل درباره ایران خبر داد


عکس آرشیوی از شاهزاده بندر بن سلطان
عکس آرشیوی از شاهزاده بندر بن سلطان

از ابتدای سال ۲۰۱۴ میلادی نمایندگان دولت عربستان سعودی و اسرائیل پنج دوره مذاکرات سری برای مقابله با ایران به عنوان دشمن مشترک انجام داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، برگزاری این گفتگوهای محرمانه پنجشنبه هفته گذشته با سخنرانی دو مقام پیشین سعودی و اسرائیلی در اندیشکده شورای روابط خارجی فاش شد.

این خبرگزاری در گزارش خود همچنین افزوده است، موضوع و محتوای سخنرانی انور ماجد عشقی افسر بازنشسته ارتش و مشاور پیشین شاهزاده بندر بن سلطان سفیر سابق ریاض در واشنگتن، و همچنین «دور گولد» سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل متحد، که گفته می‌شود قرار است مدیر کل وزارت امور خارجه آن کشور شود، بسیار مشابه یکدیگر بودند.

علی صدرزاده تحلیلگر مسائل خاورمیانه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

بر اساس این گزارش اگر چه عربستان موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و اسرائیل تاکنون طرح عربستان برای ایجاد کشور مستقل فلسطینی را نپذیرفته است، اما محوریت سخنرانی هر دو بر پایه خطر استیلای ایران بر منطقه بود.

شیمون شاپیرا، افسر بازنشسته ارتش اسرائیل و یکی از افراد حاضر در این دیدارها، به الی لیک خبرنگار بلومبرگ گفت «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که مشکلات و چالش‌های مشترک، و نیز پاسخ‌هایی مشترک برای آنها داریم.»

وی فعالیت‌های ایران در منطقه را یکی از چالش‌های مشترک پیش روی دو کشور دانست و بدون ذکر جزئیات بیشتر، گفت درباره نحوه مهار ایران گفتگو کرده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این نخستین بار است که عربستان سعودی و اسرائیل به ارتباط دیپلماتیک بین دو کشور اذعان می کنند؛ و به نقل از مقامات اسرائیلی نوشته است، این مذاکرات پشت پرده، در هند، ایتالیا، و جمهوری چک صورت گرفته است.

درپی بالا گرفتن بحران در سوریه در چند سال اخیر، و بویژه اخیرا در یمن، اختلاف بین تهران و ریاض، دو رقیب سنتی و قدرت بزرگ مسلمان منطقه، نیز بالا گرفت. عربستان سعودی، ایران را متهم به توسعه طلبی و دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه می‌کند. اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

این در حالی است که بر اساس نظرسنجی یک کالج اسرائیلی با مشارکت دانشگاه ویسکانسین آمریکا، که نتایج آن اخیرا منتشر شده است، مردم عربستان خیلی بیشتر از آن که نگران اسرائیل باشند، نگران تهدید ایران و گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند.

براساس نتایج این نظرسنجی، حدود ۵۳ درصد سعودی‌ها ایران را دشمن اصلی کشورشان می‌دانند؛ در حالی که حدود ۲۲ درصد داعش و ۱۸ درصد به اسرائیل به عنوان دشمن اصلی عربستان اشاره کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG