لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

ولایتی: عربستان نمی‌تواند میزبان گفتگوهای صلح یمن باشد


مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل با میزبانی و حضور عربستان در هر مذاکراتی درباره یمن مخالفت کرد.

علی‌اکبر ولایتی در سفر یک روزه خود به بیروت و پس از دیدار با نبیه بری رئیس مجلس لبنان، در جمع خبرنگاران درباره اجلاس ریاض گفت «عربستان یکی از طرف‌های درگیر در بحران یمن است؛ بنابر این ریاض نمی‌تواند محل مناسبی برای برگزاری این اجلاس باشد.»

به گفته او، اجلاس صلح یمن باید در محل بی‌طرفی برگزار شود و یک واسطه مثل سازمان ملل نقش هماهنگ کننده را ایفا کند و در آن اجلاس نیز فقط طرف‌های یمنی حضور داشته باشند. آقای ولایتی البته تاکید کرد که پیش از هر گونه مذاکره‌ای ابتدا باید بمباران یمن توسط عربستان متوقف شود.

در پی برقراری آتش بس ۵ روزه در یمن طی هفته گذشته، عربستان میزبان کنفرانسی درباره اوضاع یمن بود. این کنفرانس سه روزه در ریاض را عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری برکنار شده از قدرت یمن افتتاح کرد که مورد حمایت ریاض و غرب است.

بر اساس گزارش‌ها، حدود ۴۰۰ نفر از احزاب مختلف یمنی، از جمله اعضای سابق حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن که گفته می‌شود با حوثی‌ها هم پیمان است، در این کنفرانس شرکت کردند در عین حال نمایندگان حوثی‌ها در این کنفرانس حضور نداشتند.

عربستان، ایران را متهم می‌کند که با حمایت از شورشیان حوثی شیعه در یمن، قصد تغییر رژیم یمن را دارد. ایران این ادعا را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG