لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

دفاع رهبر جمهوری اسلامی ایران از «دخالت» و حضور در دیگر کشورها


در حالیکه آمریکا و متحدان عرب در خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور دیگر کشورها متهم می کنند، آیت الله علی خامنه ای با دفاع از این اقدام جمهوری اسلامی ایران، آن را سیاست نظام ایران دانست.

روز پنجشنبه ۲ آذر متن سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر شد که او گفته، «جمهوری اسلامی ایران در هر جایی که برای مقابله با کفر و استکبار، نیاز به حضور باشد، کمک خواهد کرد».

اشاره رهبر جمهوری اسلامی ایران به نقش نظامیان ایران در عراق و سوریه و مبارزه با داعش است. تنها ساعتی بعد از این سخنان رهبر ایران، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی تایید کرد که ایران به یمن کمک مستشاری می‌کند.

ایالات متحده آمریکا و متحدان غربی از جمله فرانسه و انگلیس به همراه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از گروه های تروریستی منطقه در قالب نبرد با داعش متهم می کنند.

از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، دولت او می گوید جمهوری اسلامی ایران با فعالیت موشکی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بعد از توافق هسته ای را نقض کرده که می گوید ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

دیگر انتقاد آمریکا و متحدانش به ایران، دخالت در امور دیگر کشورهاست. ایران در یمن از حوثی ها حمایت می کند و این درحالی است که عربستان سعودی حامی دولت رسمی این کشور است. از سوی دیگر ایران از شیعیان دیگر کشورهای عرب که عمدتا در اقلیت هستند، حمایت می کند.

به تازگی گروه حوثی موشک بالستیکی به ریاض پایتخت عربستان شلیک کرد که گفته می شود از منابع ایرانی تامین کرده است. هر چند این موشک پیش از اصابت به هدف خنثی شد اما مقام های عربستان را عصبانی کرد.

مهمترین متحد ایران گروه های حزب الله لبنان و گروه فلسطینی حماس هستند که ایران از آنها حمایت مالی و تسلیحاتی می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG