لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

دیدگاه| این سعودی ها نیستند که لبنان را نابود می کنند، ایرانی ها هستند


سعد حریری قبل از ترک عربستان با ولیعهد این کشور دیدار کرد.
سعد حریری قبل از ترک عربستان با ولیعهد این کشور دیدار کرد.

یادداشتی از بنی آونی در نیویورک پست

سعودی ها در بحران لبنان فراتر از استعفای سعد حریری نخست وزیر آن کشور رفته و سرمایه هایشان را از بانک های بیروت خارج کرده اند.

سعودی ها می گویند کشور آن ها پس از جنگ سال ۲۰۰۶ بین حزب الله و اسرائیل سرمایه هنگفتی را صرف بازسازی لبنان تخریب شده کرد اما بیروت به جای بازپس گرفتن عنوان «پاریس مدیترانه»، به سنگرگاه ایران بدل شد و اینک حزب الله بر تمام جنبه های زندگی در لبنان کنترل دارد.

بر مبنای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار بود ارتش لبنان شبه نظامیان را خلع سلاح کند. در عوض اکنون این حزب الله است که بر ارتش تسلط دارد.

حزب الله به جای این که قدرتی لبنانی باشد یک ابزار ایرانی است. وقتی تهران می گوید بپر، حزب الله می پرسد چقدر.

حزب الله به جای این که قدرتی لبنانی باشد یک ابزار ایرانی است. وقتی تهران می گوید بپر، حزب الله می پرسد چقدر.

هر خانواده شیعه لبنانی عضوی را در جنگ داخلی سوریه از دست داده است. حزب الله بیش از شش سال است که برای تحقق هدف ایران در سوریه می جنگد. عوامل حزب الله نیروهای عراقی را آموزش داده و زیر نظر دارند تا شبه نظامیانی وابسته به ایران مانند خودشان بسازند. حزب الله پایگاه فرامرزی ایران در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی است.

در یمن، حزب الله بر جنگ حوثی ها با نیروهای مورد حمایت عربستان نظارت می کنند. اخیرا سعودی ها موشک ساخت ایران را که از یمن به عربستان شلیک شده بود رهیابی کردند. جای تعجب ندارد که سعودی ها از دست لبنان به ستوه آمده باشند.

درست است که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در برخورد با بحران ها بیشتر موجب شکاف می شود تا یافتن یک راه برون رفت استراتژیک، اما دلیل وضعیت کنونی لبنان ایران است نه او.

اسرائیل از سوی سعودی ها زیر فشار قرار ندارد. اورشلیم سال هاست که می داند روزی لازم است حدود ۱۵۰ هزار موشک حزب الله را نابود کند. اما اسرائیل در این سال ها سعی کرده است این جنگ خونین برای هر دو طرف را به تعویق بیاندازد.

آمریکا هم باید پس از بیش از یک دهه بی اعتنایی به استراتژی لبنان محور ایران به خود بیاید. سعودی ها دشمن نیستند. آن ها فقط تصمیم گرفته اند ارائه کمک های مالی و پوشش دیپلماتیک به کشوری که علیه منافع شان عمل می کند را متوقف کنند.

شاید ما نیز باید چنین کنیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG