لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

مرگ روزانه ۱۳۰ کودک یمنی در حاشیه نبرد حوثی‌ها و عربستان


مادری به فرزندش در یکی از اردوگاههای «پزشکان بدون مرز» غذا می دهد.
مادری به فرزندش در یکی از اردوگاههای «پزشکان بدون مرز» غذا می دهد.

یک گروه امداد بین المللی می گوید تخمین می زند که که روزی ۱۳۰ کودک یا بیشتر در کشور جنگ زده یمن، از شدت گرسنگی و بیماری جان می سپارند.

سازمان موسوم به «کودکان را نجات دهید»،‌ روز چهارشنبه اعلام کرد که محاصره درازمدت شورشیان شیعه یمن، به وسیله نیروهای متحد به سرپرستی عربستان سعودی، احتمالا میزان این مرگ ها را افزایش خواهد داد. به موجب آمار این سازمان ، در سال ۲۰۱۷، بیش از ۵۰ هزار کودک در یمن مردند.

عربستان سعودی پس از آن که شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، موشکی را به نزدیکی ریاض شلیک کردند، بندرهای یمن را محاصره و مسدود کرد اما نیروهای متحد عربستان که به خاطر این محاصره مورد انتقاد شدید قرار گرفته بودند، روز دوشنبه گفتند که به زودی محاصره بنادر یمن را لغو خواهند کرد.

روز سه شنبه مدیران سازمان بهداشت جهانی، آژانس کودکان سازمان ملل متحد و برنامه جهانی غذا، در بیانیه مشترکی خواستار کاهش میزان محاصره بنادر یمن شدندو

نیروهای متحد به رهبری عربستان در ماه مارس سال ۲۰۱۵ در حمایت از دولت یمن که مورد تایید جامعه بین المللی است، علیه شورشیان یمن که «حوثی» خوانده می شوند، وارد جنگ شدند. اما پیروزی قابل توجهی بدست نیاوردند و شورشیان هنوز کنترل بخش بزرگی از شمال یمن، از جمله «صنعا» پایتخت را در دست دارند.

در جنگ یمن تاکنون ۱۰ هزار تن کشته شده و بیش از ۳ میلیون نفر بی خانمان و آواره‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG