لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

کشته‌ شدن یکی از مخالفان حکومت عربستان سعودی در لبنان


پرچم‌های لبنان و عربستان سعودی (آرشیو)
پرچم‌های لبنان و عربستان سعودی (آرشیو)

یک حزب اپوزیسیون سعودی و یک منبع امنیتی لبنان روز یکشنبه اعلام کردند مانع الیامی، مخالف سیاسی سعودی، در لبنان کشته شده است.

گروه اپوزیسیون سعودی «حزب تجمع ملی» که توسط سعودی‌هایی که عمدتاً در تبعید زندگی می‌کنند تأسیس شده است، با انتشار بیانیه‌ای در توییتر اعلام کرد که الیامی روز شنبه «در شرایط مشکوکی ترور شد.»

این گروه ضمن درخواست انجام «تحقیقات عادلانه، روشن، و شفاف» درباره این قتل، گفت که مقامات سعودی را به دلیل ناتوانی در محافظت از شهروندانی که به دنبال آزادی‌های بیشتر در خارج از کشور هستند، مسئول قلمداد می‌کند.

نیروهای امنیت داخلی لبنان اعلام کردند که یک شهروند سعودی ۴۲ ساله روز شنبه در یک اختلاف خانوادگی توسط دو برادرش با ضربات چاقو کشته شد. آنها نام قربانی را منتشر نکرده‌اند.

گفته می‌شود این دو برادر، که روز یکشنبه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند، به ارتکاب به قتل اعتراف کرده‌اند.

یک منبع امنیتی لبنانی در گفت‌و‌گو با رویترز تایید کرد که فرد قربانی همان مانع الیامی، مخالف سیاسی سعودی، بوده است.

ولید البخاری، سفیر عربستان سعودی در لبنان، با انتشار مطلبی در توییتر از تلاش‌های مقامات لبنانی برای «فاش کردن حقایق و آوردن عاملان به پیشگاه عدالت» قدردانی کرد.

یحیی عسیری، عضو ارشد اپوزیسیون سعودی «حزب تجمع ملی»، گفت که الیامی یکی از اعضای اقلیت مسلمان شیعه اسماعیلیه سعودی، از سال ۱۳۹۴ در لبنان زندگی می‌کرد و در تلاش بود که به یک کشور ثالث برود.

الیامی در سال ۱۳۹۹ به پایه‌گذاری «حزب تجمع ملی» کمک کرد. این گروه از تشکیل یک پارلمان منتخب در عربستان سعودی و نیز پادمان‌های قانون اساسی برای اطمینان یافتن از تفکیک سه قوه مقننه، قضاییه، و مجریه پشتیببانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG