لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

توسعه میدان گاز آرش در غیاب ایران؛ عربستان به‌دنبال تولید روزانه١٣ میلیون بشکه نفت در روز است


تصویری از لوگوی اوپک (آرشیو)
تصویری از لوگوی اوپک (آرشیو)

وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه گفت کشورش قصد دارد تا سال ۲۰۲٧ با افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید روزانه خود را به بالای ١٣ میلیون بشکه برساند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در یک کنفرانس انرژی در بحرین گفت در صورت نیاز بازار، ریاض خواهد توانست سطح تولید خود را همچنان بالا نگه دارد.

به گفته وی، تمام سرمایه‌گذاری‌ها برای دستیابی به این هدف در داخل کشور متمرکز خواهد شد.

این شاهزاده سعودی در ارتباط با میدان الدره/آرش نیز گفت کشورش با کویت در حال توسعه سرمایه‌گذاری در این میدان هستند.

ایران می‌گوید در میدان الدره/آرش سهیم است و قرارداد سعودی-کویتی که در ابتدای سال جاری به امضا رسید، «غیرقانونی» است.

عربستان و کویت در ماه آوریل گفتند مذاکراتی با ایران به منظور تعیین خط شرقی این میدان مشترک انرژی انجام خواهند داد و بر حق خود مبنی بر توسعه یک میدان گازی واقع در آن تاکید کردند.

مدیریت بازار انرژی

شاهزاده عبدالعزیز در ارتباط با لایحه ایالات متحده موسوم به «نوپک» که می‌تواند اعضای اوپک و شرکای آنها را در معرض شکایت‌های ضدانحصار به دلیل سازماندهی کاهش عرضه که سبب افزایش قیمت جهانی شده قرار دهد، پرسید آیا این قانون همچنین علیه کشورهای مصرف‌کننده‌ای که ذخایر راهبردی نفت خام خود را جهت مدیریت بازار آزاد کرده‌اند، اعمال خواهد شد؟

در همین ارتباط احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق، گفت لایحه «نوپک» مورد بحث و گفت‌وگوی اعضای اوپک قرار گرفته است. وی با اشاره به تولید روزانه چهار میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه‌ای کشورش در حال حاضر از افزایش آن به پنج میلیون بشکه تا آخر سال جاری خبر داد.

عراق دومین تولیدکننده بزرگ نفت در اوپک است و به گفته آقای عبدالجبار قصد دارد تا سال ٢٠٢٧ تولید روزانه خود را به شش میلیون بشکه برساند.

XS
SM
MD
LG