لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

کمیته قضایی مجلس سنا طرح «منع کارتل‌های تولید یا صادرکننده نفت» را تصویب کرد


آرشیو
آرشیو

کمیته قضایی سنای ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه طرحی را تصویب کرد که می‌تواند اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» و شرکای آن را به دلیل سازمان‌دهی کاهش عرضه نفت، که سبب افزایش قیمت‌های جهانی این کالا می‌شود، در معرض شکایت‌های ضدانحصاری قرار دهد.

این طرح که «منع کارتل‌های تولید یا صادر کننده نفت» یا به اختصار «نوپِک» نام دارد، برای محافظت از مصرف‌کنندگان و مشاغل آمریکایی در برابر افزایش قیمت‌های مهندسی شده محصولات نفتی در طراحی شده است.

نوپک که از حمایت سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات برخوردار است، با ۱۷ رأی موافق در برابر ۴ مخالف در کمیته قضایی سنا تصویب شد.

در صورت تبدیل شدن نهایی آن به قانون، دادستان کل ایالات متحده می‌تواند از کارتل نفت اوپک یا اعضای آن مانند عربستان سعودی در دادگاه فدرال شکایت کند. سایر تولیدکنندگان غیر اوپکی مانند روسیه که با اوپک در گروه گسترده‌تری موسوم به «اوپک پلاس» همکاری دارند نیز ممکن است در معرض شکایت حقوقی قرار گیرند.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چگونه یک دادگاه فدرال در آمریکا می‌تواند تصمیمات ضد انحصار قضایی علیه یک کشور خارجی را اجرا کند.

برای تبدیل شدن این مصوبه به قانون، این طرح باید در سنا و مجلس نمایندگان تصویب شود و سپس به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد.

نسخه‌های مشابه این مصوبه بیش از دو دهه است که در کنگره شکست خورده است.

در سال ۲۰۱۹، عربستان سعودی تهدید کرد که در صورت تصویب «نوپک»، نفت را به ارزهایی غیر از دلار خواهد فروخت، اقدامی که می‌تواند موقعیت دلار را به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان تضعیف کند، نفوذ واشنگتن در تجارت جهانی را کاهش دهد، و توانایی آن را برای اعمال تحریم‌ها علیه کشورها تضعیف کند.

XS
SM
MD
LG