لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

وزیر خارجه آمریکا خواستار پایان دادن به «محاصره زمینی» قطر شد


رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو
رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه با اعلام این که واشنگتن از تلاش‌های قطر برای عمل به توافق مبارزه با جریان‌های مالی گروه‌های تروریستی رضایت دارد، از کشورهای عربی خواست به «محاصره زمینی» این امیرنشین حاشیه خلیج فارس پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون پیش از دیدار با وزیر خارجه عمان که به آمریکا سفر کرده است، به خبرنگاران حاضر در محل وزارت خارجه گفت که قطری‌ها به سرعت در حال اجرای آن توافق هستند و ما از این تلاش آنها راضی هستیم.

وی، که هفته پیش با سفر به منطقه و تردد بین قطر و کشورهای دیگری که روابط خود را با قطر قطع و آن کشور کوچک اما ثروتمند را تحریم کرده‌اند تلاش کرد اختلاف پیش آمده را حل و فصل کند، قرار است با یوسف بن علوی در همین زمینه گفت‌وگو کند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، اواسط خرداد ماه با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و سیاست‌های ایران در منطقه، ضمن قطع کلیه روابط خود با دوحه، فهرستی از درخواست‌های سیزده‌گانه خود را به امیر قطر ارائه کردند.

به دنبال عدم پذیرش این درخواست‌ها از سوی دوحه، این چهار کشور از خواسته‌های خود عقب نشینی کرده و از قطر خواستند شش اصل را برای مبارزه با تروریسم رعایت کند. اصولی که گفته‌اند در نشست وزیران خارجه چهار کشور در قاهره تنظیم شده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، قطر تمایل آن را دارد که با این کشورها در مورد خواسته‌هایشان به گفت‌وگو بنیشند، اما آنچه برای دوحه مهم است، حق حاکمیت و رعایت شأن همه پنج کشور در چنین گفت‌وگوهایی است. این کشورها همگی از متحدان آمریکا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG