لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

امیر قطر: شرایط کشورهای تحریم کننده نباید با حاکمیت ما در تضاد باشد


امیر قطر(سمت راست) در کنار امیرکویت که برای میانجیگری به دوحه سفر کرده بود.
امیر قطر(سمت راست) در کنار امیرکویت که برای میانجیگری به دوحه سفر کرده بود.

امیر قطر اعلام کرد که شرایط کشورهای تحریم کننده نباید با حاکمیت آن امیرنشین در تضاد باشد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با اعلام این موضوع در یک سخنرانی تلویزیونی روز جمعه ۳۰ تیر از کشورهای حامی قطر تشکر کرد و گفت اختلافات اخیر در شورای همکاری خلیج فارس و محاصره اقتصادی قطر به ساکنان قطر صدمه زده و زمان پایان دادن به آن فرا رسیده است.

او گفت: «از تلاش های میانجیگرانه برادرم شیخ احمد بن صباح الجابر الصباح امیر کویت تشکر می‌کنم. قطر از ابتدا از این تلاش‌ها حمایت کرده است. از حمایت آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا، و روسیه هم قدردانی می‌کنم. طبعا نمی‌توانم نقش استراتژیک ترکیه را در امضای موافقت نامه امنیتی و به اجرا درآوردن آن نادیده بگیرم.»

پیشتر، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با یوسف بن عبدالله همتای عمانی گفته بود، امضای یادداشت تفاهم دو جانبه بین دوحه و واشنگتن که با هدف مسدود کردن کانال‌های انتقال امدادهای مالی به گروه‌های افراطی و تروریست‌ها انجام شد، اولین اثر مثبت دیپلماسی رفت و برگشت اوست، که ده روز پیش و با هدف کمک به حل بحران قطر انجام شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز که در روزهای آینده از چند کشور عرب خلیج فارس دیدن می‌کند، گفته است تلاش می‌کند تا به تلاش‌های میانجیگرانه برای حل شدیدترین بحران در شورای خلیج فارس کمک کند.

رییس جمهوری ترکیه در تلاش برای حل بحران قطر

او گفت: «بحران بین دوستان ما در منطقه خلیج فارس باعث تاسف ما شده است. از همان ابتدا، در نهایت صداقت برای حل آن تلاش می‌کنیم، و تا به آخر نیز همین روش را ادامه خواهیم داد.»

در همین حال، به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، در گزارش سالانه وزرات خارجه آمریکا در مورد تروریسم که هفته گذشته منتشر شد، از برخی از اقدامات عربستان سعودی در این رابطه انتقاد شده، اما از امیر نشین قطر در این مورد کمتر نامی به میان آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG