لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

بلوک عربی ۱۸ فرد و گروه را به فهرست تروریسم «مرتبط با قطر» اضافه کرد


نشست خبری مشترک وزیران خارجه مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین در قاهره - ۱۴ تیر ۱۳۹۶
نشست خبری مشترک وزیران خارجه مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین در قاهره - ۱۴ تیر ۱۳۹۶

خبرگزاری رسمی سعودی روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد چهار کشور عمده عربی که قطر را متهم به حمایت از ترویسم کرده و روابط خود را با آن قطع کرده‌اند، ۱۸ فرد و گروه دیگر را به دلیل آنچه ارتباط با دوحه خوانده‌اند، به فهرست تروریسم خود اضافه کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این فهرست در حال حاضر شامل سه بنیاد خیریه یمنی، سه گروه رسانه‌ای در لیبی، دو تشکل مسلح و یک مؤسسه مذهبی است که پیش از این نیز در فهرست گروه‌های تروریستی اعلام شده توسط ایالات متحده بوده و تحت تحریم هستند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر که اواسط خرداد روابط خود را با قطر قطع و آن امیرنشین حاشیه خلیج فارس را تحریم کردند، در بیانیه مشترک خود گفته‌اند «فعالیت‌های تروریستی گروه‌ها و افراد مورد اشاره بطور مستقیم و غیرمستقیم با مسئولان قطری مرتبط بوده است.»

این چهار کشور عرب خاور میانه و شمال آفریقا دوحه را متهم به حمایت مالی از گروه‌های تروریستی و همراهی با سیاست‌های ایران کرده‌اند و خواسته‌اند شش اصل را برای مبارزه با تروریسم بپذیرد. اصولی که گفته‌اند در نشست وزیران خارجه آنها در قاهره تهیه شده است.

قطر که پیشتر گفته این اتهام‌ها «بی اساس بوده و بر حقایق استوار نیستند» و به درخواست‌های سیزده گانه اولیه این چهار کشور پاسخ مثبت نداده، هنوز پاسخ قطعی به این درخواست جدید نداده است. تا لحظه تنظیم این خبر نیز دوحه واکنشی به بیانیه امروز چهار کشور نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG