لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۰

مقاله تحلیلی: عربستان سعودی به دنبال براندازی رژیم ایران


ایران و عربستان در یک سال اخیر رابطه را به پایین ترین سطح کاهش داده اند.
ایران و عربستان در یک سال اخیر رابطه را به پایین ترین سطح کاهش داده اند.

تنش بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در یک سال اخیر به قطع رابطه دیپلماتیک دو کشور منجر شده است. هنوز هیچ دورنمایی از عادی سازی رابطه دو کشور نیست، و در این بین برخی معتقدند سیاست ها و اقدامات هر کدام از این کشورها، حتی هرگونه مذاکره و توافق احتمالی را غیر ممکن می کند.

آرش رئیسی نژاد، محقق مطالعات خاورمیانه در دانشگاه بین المللی فلوریدا، در مقاله ای تحلیلی در "نشنال اینترست" می نویسد ریاض طی ماه های اخیر سیاست های جدیدی برای مقابله با رژیم ایران و قدرت آن در منطقه اتخاذ کرده است، از همکاری ائتلافی با گروه های شبه نظامی گرفته تا ملاقات با گروه هایی چون سازمان مجاهدین خلق که به دنبال براندازی رژیم کنونی ایران هستند.

به عبارتی دیگر عربستان سعودی به قصد براندازی رژیم ایران وارد یک سری جنگ های نیابتی با ایران شده است.

ترکی الفیصل
ترکی الفیصل

ترکی الفیصل شاهزاده عرب و رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان، در ماه ژوئیه سال جاری در یک راهپیمایی سازمان مجاهدین خلق شرکت کرد و خواستار براندازی رژیم ایران شد.

به فاصله کمی پس از آن، مریم رجوی از رهبران سازمان مجاهدین دیداری با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی داشت که مورد پسند مقامات ایرانی نبوده است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با مریم رجوی سازمان مجاهدین دیدار کرد
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با مریم رجوی سازمان مجاهدین دیدار کرد

از سوی دیگر، پیشمرگه های حزب دموکرات کردهای ایران نیز که ۲۰ سال بود درگیریی با دولت ایران نداشتند، در ماه مارس گذشته و در شمال غربی ایران وارد مبارزه مسلحانه با سپاه پاسداران ایران شدند. همچنین، ایران ریاض را متهم به تحریک و پشتیبانی از شبه نظامیان در بلوچستان ایران، بویژه گروه شورشی جندالله، کرده است که وارد درگیری ها با دولت شده اند.

در مقاله تحلیلی آقای رئیسی نژاد آمده که این وقایع یکی از سیاست های جدید عربستان سعودی در تحریک گروه های شبه نظامی مخالف ایران، در داخل یا خارج کشور، است.

بنا به این مقاله، انتظار می رود سیاست های تندروی ریاض علیه ایران طی ماه های آینده شدت یابند چراکه ریاض از هر ابزاری برای تحت فشار قرار دادن ایران استفاده می کند. اما آقای رئیسی نژاد معتقد است این تلاش ها به خسارت های جبران ناپذیر در داخل و خارج از عربستان سعودی منتهی خواهند شد. همانطور که تاریخ نشان داده، اینگونه سیاست ها در طولانی مدت علیه خود عاملان تمام می شود، همان چیزی که سر دولت صدام حسین آمد.

رژیم بعث صدام سرمایه گذاری زیادی بر روی گروه های مخالف و شبه نظامیان جدایی طلب ایران کرده بود، اما نتیجه نهایی سرنگونی رژیم خود صدام حسین بود.​

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG