لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۵

واکنش ظریف به حضور ترکی فیصل در نشست مجاهدین خلق: ناشی از بی کفایتی بود


سه روز پس از اظهارات ترکی فیصل، شاهزاده سعودی و رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در نشست سالانه شورای مقاومت سازمان مجاهدین خلق در پاریس، وزیر امور خارجه ایران نسبت به حضور این مقام پیشین عربستان در آن اجلاس واکنش نشان داد و وزارتخارجه هم اعتراض رسمی ایران را به سفیر فرانسه در تهران ابلاغ کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، سه شنبه ۲۲ تیر در فرودگاه آستانه قزاقستان در گفت و گو با خبرنگاران نسبت به حضور ترکی فیصل در اجلاس سالانه سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس ابراز تاسف کرد.

آقای ظریف، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی را ایجاد کننده القاعده و طالبان دانست و گفت: "حضور او در این اجلاس نشان دهنده بی کفایتی و بی درایتی این افراد است که مانند صدام آینده خود را به تروریست‌ها گره می‌زنند."

احضار سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه ایران

ساعاتی بعد، وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر فرانسه در تهران، اعتراض شدید ایران به برپایی تجمع سالانه سازمان مجاهدین در حومه پاریس و حضور مقام سابق اطلاعاتی عربستان در آن تجمع را به سفیر فرانسه ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، ابوالقاسم دلفی مدیر کل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران، تجمع مجاهدین خلق را تجمع گروهی تروریستی و حضور ترکی فیصل و سخنرانی علیه جمهوری اسلامی در آن را غیرقابل قبول دانست.

او گفت: "اجازه دادن به مقامات سایر کشورها برای تبلیغ و اهانت به کشوری ثالث، ناقض موازین حقوق بین‌المللی و امری محکوم و غیرقابل قبول در جهان است."

این مقام وزارت امور خارجه ایران خواستار اعلام موضع رسمی دولت فرانسه در قبال این سازمان و مسائل مطرح شده در تجمع آنان شد.

اعتراض سخنگوی دولت

از سوی دیگر، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، دولت فرانسه را به دلیل برگزاری نشست سالانه سازمان مجاهدین در آن کشور مورد انتقاد قرار داد.

او بدون اشاره به نام دولت عربستان سعودی، با بیان اینکه دولت حمایت هر دولتی از این گروه را محکوم می کند گفت که سرنوشت صدام را درس عبرت برای این دولتها می‌داند.

آقای نوبخت اضافه کرد: "هر کشور اروپایی و هر کشور منطقه بخواهد از این گروهک حمایت کند جز خشم مردم را در پی نخواهد داشت و دولت نیز این حمایت‌ها را محکوم می‌کند."

جمهوری اسلامی، سازمان مجاهدین خلق را گروهی تروریستی می‌داند و از کشورهای دیگر می‌خواهد که این سازمان را محکوم کنند. آمریکا این سازمان را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده بود اما در سال ۲۰۱۲ آن را از فهرست گروههای تروریستی خارج کرد.

سخنرانی ترکی فیصل، شاهزاده سعودی در اجلاس سالانه سازمان مجاهدین واکنش‌های بسیاری در پی داشت. آقای فیصل در بخشی از سخنانش خطاب به رهبران سازمان مجاهدین گفت: "ما به درگاه خدا دعا میکنیم که به اهدافتان برسید."

یاد کردن این مقام پیشین سعودی از مسعود رجوی با عنوان "مرحوم" نیز سبب شد تا بحث‌هایی درباره مرگ رهبر سازمان مجاهدین مطرح شود.

XS
SM
MD
LG