لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

سالیوان: آمریکا برای گزینه‌هایی غیر از دیپلماسی در صورت شکست مذاکرات برجام آماده می‌شود


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید (آرشیو)
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید (آرشیو)


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حاشیه دیدار با همتای اسرائیلی خود گفت که ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان «بهترین وسیله برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» متعهد است. آقای سالیوان در عین حال گفت که همزمان، آمریکا «در حال آماده‌سازی گزینه‌های جایگزین با هماهنگی شرکای خود در صورت شکست دیپلماسی است.»

کاخ سفید چهارشنبه شب ۶ بهمن در بیانیه‌ای از برگزاری جلسه مجازی گروه مشورتی استراتژیک ایالات متحده و اسرائیل (SCG) با حضور جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دکتر ایال هولاتا مشاور امنیت ملی اسرائیل خبر داد.

در این بیانیه آمده «تحولات عمده منطقه‌ای از زمان جلسه پیشین گروه مشورتی راهبردی در دسامبر سال گذشته از جمله پیشرفت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران» از دیگر موضوعات مورد بحث مقامات دو کشور بود.

ایران و آمریکا در وین اتریش مذاکرات غیر مستقیمی را دنبال می‌کنند. دولت بایدن می‌گوید اگر ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای باز می‌گردد. در مقابل، جمهوری اسلامی می‌گوید در صورتی به این تعهدات باز می‌گردد که دولت بایدن همه تحریم‌های صادر شده علیه ایران را لغو کند.

از سوی دیگر اسرائیل از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران است. نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل، پیشتر گفته بود، یک توافق هسته‌ای قابل قبول برای اسرائیل توافقی است که به جمهوری اسلامی اجازه ندهد اورانیوم با غلظت بالا غنی‌سازی کند و ایران باید برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

مقامات آمریکا و بریتانیا در هفته‌های اخیر هشدار داده بودند که مذاکرات هسته‌ای وین کند پیش می‌رود و به گفته وزیر خارجه بریتانیا «به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود».

XS
SM
MD
LG