لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۵

شورای امنیت ملی آمریکا: احتمال دستیابی سریع به توافق احیای برجام وجود دارد


نمایی از ساختمان کاخ سفید - آرشیو
نمایی از ساختمان کاخ سفید - آرشیو

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا در مورد آمادگی واشنگتن برای مذاکره مستقیم با تهران در دور جدید مذاکرات احیای برجام و تفاوت این دور از مذاکرات با شش دور گذشته پاسخ داد.

این سخنگو ابتدا با استقبال از اعلام اتحادیه اروپا مبنی بر هماهنگی با همه طرف‌ها، و این که دور هفتم مذاکرات بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام در وین روز دوشنبه ۲۹ نوامبر از سرگرفته می شود، گفت: ریاست هیئت آمریکا در این دور از مذاکرات بر عهده رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواهد بود.

این مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود: همانگونه که آمریکا پیشتر عنوان کرده است، ما معتقدیم که دستیابی و اجرای سریع تفاهم در مورد بازگشت متقابل به پیروی کامل از برجام با بسته شدن (پرونده یا حل شدن) تعداد کمی از موضوع‌ها که در پایان دور ششم مذاکرات در ژوئن باقی مانده بود، میسر است.

این سخنگو ضمن هشدار به مقامات ایران یادآور شد: «این فرصت برای همیشه ماندگار نخواهد بود، زیرا ایران به اقدامات تحریک آمیز هسته‌ای ادامه می‌دهد.»

او در ادامه همچنین ابزار امیداوری کرد که مقامات ایران «برای مذاکره سریع و با حسن نیت به وین بازگردند.»

ایران و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کردند برای از سرگیری این مذاکرات در تاریخ ۲۹ نوامبر (۸ آذر) به توافق رسیده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از این خبر، تاکید کرد مذاکرات باید از همان جایی که متوقف شده است از سرگرفته شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG