لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

ایران می‌گوید ۲۵ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده دارد


تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز. آرشیو
تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز. آرشیو

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است میزان ذخیره اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده این کشور به ۲۵ کیلوگرم رسیده و میزان اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده هم از ۲۱۰ کیلو گرم عبور کرده است.

رسانه‌های ایران از قول بهروز کمالوندی در ارتباط با ذخیره اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده ایران نوشته‌اند: «به استثناء کشورهای دارای سلاح هسته‌ای، هیچ کشوری قادر به تولید آن نیست.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه آوریل اعلام کرده بود ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است. سپس ایران در ماه ژوئن اعلام کرد ذخیره اورانیوم ۶۰ درصد غنی ‌شده این کشور حدود شش و نیم کیلوگرم است.

بر اساس توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ ایران و قدرت های جهانی، برجام، ایران تنها مجاز به غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۳.۶۷ درصد است؛ چنین اورانیومی تنها در مصارف غیرنظامی کاربرد دارد.

این در حالی است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر تاکید کرده است که توانایی این نهاد نظارت هسته‌ای سازمان ملل متحد برای بررسی و رصد برنامه هسته‌ای ایران ضعیف شده است.

وی روز گذشته در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت، بدون نظارت آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران برای احیای برجام به نتیجه نمی‌رسد و افزود «بدون راستی آزمایی، کشورهای قدرتمند از کجا بدانند عملاً در ایران چه می‌گذرد.»

ایران و آمریکا تا پیش از توقف مذاکرات در خرداد ماه، با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور دیگر اعضای برجام، شش دور مذاکره غیرمستقیم در پایتخت اتریش برای بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از این توافق برگزار کرده‌اند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده پیشتر گفت ایالات متحده اهرم‌های فشار بسیار خوبی، نه فقط خودش که با همکاری متحدان و شرکایش در منطقه، در مقابل ایران در اختیار دارد.

XS
SM
MD
LG