لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

اتحادیه اروپا: دور بعد مذاکرات احیای برجام روز ۸ آذر در وین آغاز می‌شود


مذاکرات اتحادیه اروپا و ایران در وین - آرشیو
مذاکرات اتحادیه اروپا و ایران در وین - آرشیو

اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه ۱۲ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دور بعد مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام از روز ۲۹ نوامبر (۸ آذر ماه) در وین آغاز خواهد شد.

بنا بر این بیانیه، انریکه مورا،‌ قائم مقام دبیرکل و مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اروپا، به نمایندگی از جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا، ریاست این کمیسیون مشترک را بر عهده خواهد داشت.

در این بیانیه با اشاره به حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، و ایران در این نشست آمده است که شرکت‌کنندگان به بحث در مورد چشم‌انداز بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چگونگی اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق از سوی همه طرف‌ها ادامه خواهند داد.

به دنبال انتشار این بیانیه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آن استقبال کرد و گفت، اگر ایران جدی باشد هر دو طرف می‌توانند به سرعت رعایت متقابل برجام را از سر بگیرند.

علی باقری، معاون امور سیاسی وزیر خارجه ایران، نیز در یک توییت گفت این تاریخ طی تماس تلفنی او با انریکه مورا، رئیس کمیسیون مشترک برجام و هماهنگ‌کننده مذاکرات غیرمستقیم ایران با آمریکا، تعیین شده است.

ایران و آمریکا تا پیش از توقف مذاکرات در خرداد ماه، شش دور مذاکره غیرمستقیم با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور دیگر اعضای برجام برای بازگشت دو طرف به پیروی کامل از این توافق داشته‌اند.

ایالات متحده بارها برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام اعلام آمادگی کرده و از ایران خواسته است پیش از آن که خیلی دیر شود، به این مذاکرات بازگردد.

دولت ابراهیم رئیسی پیشتر گفته است در حال بررسی مذاکرات دولت قبل است و پس از پایان بررسی‌ها به وین باز‌می‌گردد.

آمریکا در مقابل هشدار داده که هر چه زمان بیشتری سپری شود، بازگشت متقابل به پیروی از برجام شاید دیگر آن منافع مدنظر را به همراه نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG