لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

امیرعبداللهیان: ایران آماده «ارائه یک توافق خوب» در وین است


حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی در توئیتر مذاکرات علی باقری‌کنی معاون خود در اروپا را «موفق» توصیف کرد و نوشت، ایران آماده «ارائه یک توافق خوب» در مذاکرات وین است.

حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه ۱۹ آبان و همزمان با سفر باقری به آلمان از فرانسه جهت گفت‌وگو درباره مذاکرات برجام، بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان را «یک اصل مهم و مقدم» دانست.

ساعاتی پیش از آن، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود: موضوع اصلی مذاکرات پیش رو پیامدهای ناشی از خروج ایالات متحده از برجام و فقط منحصر به تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است.

علی باقری همچنین گفت: «ما مذاکره هسته‌ای نداریم، زیرا موضوع هسته‌ای در سال ۱۳۹۴ در قالب توافقی بین ایران و ۵+۱ به طور کامل حاصل شد.»

روز سه‌شنبه، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد که ازسرگیری مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی درباره احیای توافق هسته‌ای در پایان نوامبر، باید از همان جایی که در ماه ژوئن متوقف شد ادامه یابد.

همچنین روز دوشنبه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، با بیان این که «ایران با داشتن تسلیحات هسته‌ای نیرویی به مراتب بی‌ثبات‌کننده‌تر در منطقه و فراتر از آن خواهد بود،» گفت: «به همین دلیل است که پرزیدنت بایدن اخیرا با همتایان آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی خود در مورد این که چگونه می‌توانیم برای بازگرداندن ایران به برجام، یا همان توافق هسته‌ای، با یکدیگر همکاری کنیم، گفت‌وگو کرده بود.»

ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن مذاکرات غیرمستقیمی را در وین پایتخت اتریش با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور سایر اعضای برجام آغاز کردند، اما در اواخر دولت حسن روحانی این مذاکرات متوقف شد.

ایالات متحده بارها گفته است که اگر جمهوری اسلامی ایران به رعایت کامل تعهدات خود در برجام بازگردد، آمریکا نیز ضمن برداشتن تحریم‌های مرتبط، به این توافق باز خواهد گشت.

دور هفتم این مذاکرات قرار است از روز هشتم آذر در وین از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG