لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد نتیجه‌بخش بودن مذاکرات برجام ابراز امیدواری کرد


نشست خبری کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا در پاریس، پایتخت فرانسه - ۲۱ آبان ۱۴۰۰
نشست خبری کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا در پاریس، پایتخت فرانسه - ۲۱ آبان ۱۴۰۰

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس خبری در فرانسه، با تاکید بر این که واشنگتن قصد بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران را دارد، گفت ایالات متحده انتظار دارد که مذاکرت آتی در وین مفید باشد.

ایران و آمریکا از آوریل تا ژوئن امسال شش دور مذاکره غیرمستقیم در وین برای احیای برجام انجام دادند که به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد. قرار است این مذاکرات از هشتم آذر از سرگرفته شود.

کامالا هریس در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در جریان یک نشست خبری در پاریس درباره احتمال به نتیجه رسیدن این گفتگوها گفت: ایالات متحده و پرزیدنت بایدن در این باره موضع شفافی دارند.

وی در ادامه تاکید کرد: ما می‌خواهیم وارد توافق شویم و انتظار داریم و امیدواریم که مذاکرات مثمر ثمر باشد. معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت واشنگتن با متحدان خود در این زمینه همسو است.

آمریکا و سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک معتقدند مذاکرات باید از همان نقطه‌ای آغاز شود که متوقف شده است. با این حال مسئولان دولت جدید ایران می‌گویند که قصد ندارند وارد «بن‌بست» مذاکرات قبل شوند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز جمعه در پستی در صفحه اینستاگرام خود در تشریح مواضع ایران در این زمینه نوشت، جمهوری اسلامی قصد ندارد در «بن‌بست‌های باقی‌مانده از گفت‌وگوهای پیشین» باقی بماند.

وی پیشتر نیز در ماه اکتبر اظهارات مشابهی را بیان کرده که با واکنش نماینده روسیه در مذاکرات روبرو شد. میخائیل اولیانوف در توئیتی در پاسخ به این ادعا نوشت، در مذاکرات قبلی در وین بن‌بستی وجود نداشت.

اظهارات امروز وزیر خارجه ایران در حالی است که معاون سیاسی او برای گفت‌وگو با مقام‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا – سه متحد آمریکا در برجام – به اروپا رفته است و امروز در اسپانیا با نماینده اتحادیه اروپا نیز دیدار کرد.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مسئولیت هماهنگی مذاکرات برجام در وین را بر عهده دارد. به گزارش رسانه‌های داخل ایران، دیدار او با علی باقری کنی، در محل سفارت ایران در مادرید انجام شده است.

در همین حال، رابرت مالی نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران از پنجشبه یازدهم نوامبر برای گفت‌و‌گو با مقام‌های ارشد کشورهای خاورمیانه، به منطقه سفر کرده که تا بیستم نوامبر طول خواهد کشید.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، رابرت مالی به امارات متحده عربی، اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین خواهد رفت. انتظار می‌رود برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات وین از محورهای عمده مذاکرات او در این سفر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG