لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۰

مذاکرات گازی اوکراین و روسیه بدون نتیجه پایان یافت


دور جدید مذاکرات کیف و مسکو با میانجیگری اتحادیه اروپا برای از سرگرفتن ارسال گاز طبیعی روسیه به اوکراین، روز پنجشنبه به پایان رسید و به نظر می‌رسد به دلیل آنچه که تردید در پرداخت بدهی‌های اوکراین عنوان شده، نتیجه‌ای در پی نداشته است.

این مذاکرات بر سر درخواست روسیه، که کیف و اتحادیه اروپا نخست باید با چگونگی پرداخت بهای گاز موافقت کنند، از روز چهارشنبه در بروکسل آغاز شده بود. مسکو می‌گوید صورتحساب های پرداخت نشده اوکراین بابت تحویل گاز از روسیه، حدود ۵ میلیارد دلار است.

با این حال یک مقام اتحادیه اروپا در این زمینه گفت پیش‌نویس یک «تفاهمنامه مشترک» برای بررسی به مسکو و کیف ارسال شده است. این مقام اروپایی، به دلیل آن که توافقنامه مورد اشاره هنوز به امضای طرفین نرسیده، خواست هویتش فاش نشود.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین در نشست امروز کابینه گفت کشورش آماده است بدهی‌های خود به مسکو را، هنگامی که قرارداد امضا شد پرداخت کند. او همچنین گفت اوکراین ۳۷۸ دلار بابت هر هزار مترمکعب گاز تا پایان سال جاری، و ۳۶۵ دلار برای همان میزان در سه ماهه سال آینده خواهد پراخت.

رئیس کمیسیون اروپا با اعلام این که توافق نزدیک است، از اوکراین و روسیه خواست از فرصت استفاده کنند و مذکرات را به نتیجه برسانند.

اتحادیه اروپا قبلا گفته است اوکراین بدهی خود به روسیه را با پرداخت یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار در پایان ماه اکتبر (جمعه ۹ آبان ) و یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۰ دی‌ماه سال جاری) تسویه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG