لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

توافق اوکراین با روسیه بر سر قیمت موقت گاز


پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین (راست) در حال گوش دادن به سخنان ولادیمیر پوتین در نشست رهبران اروپا و آسیا - میلان، ۲۵ مهر
پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین (راست) در حال گوش دادن به سخنان ولادیمیر پوتین در نشست رهبران اروپا و آسیا - میلان، ۲۵ مهر

رهبران روسیه و اوکراین بر سر بهای گاز در زمستان آینده به توافق مقدماتی رسیدند؛ اما پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین می گوید ممکن است کشورش برای پرداخت بهای گاز به کمک بین المللی نیاز داشته باشد.

به گزارش رویترز، آقای پوروشنکو روز جمعه در شهر میلان ایتالیا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. محور گفتگوهای دو طرف، مناقشات در مناطق شرقی اوکراین بود که شورشیان روسگرا علیه نیروهای دولتی جنگ به راه انداخته اند.

در اواخر خردادماه، روسیه ارسال گاز به اوکراین را قطع کرد. قطع گاز اوکراین در پی دوسال بحث و جدل بر سر بهای گاز صورت گرفت. در ضمن، مسکو از کیف خواست تا بدهی های معوقه اش را بپردازد، تا روسیه صدور گاز به اوکراین را از سر گیرد.

آقای پوروشنکو در مصاحبه با شبکه های تلویزیونی اوکراین گفت: «با روسیه به توافق دست یافتیم. تا ۳۱ مارس (۱۱ فروردین ۱۳۹۴) بهای گاز را روی ۳۸۵ دلار تثبیت می کنیم.»

بهای گاز بر اساس ۱۰۰۰ متر مکعب محاسبه می شود.

در توافق قبلی خرید گاز مربوط به سال ۱۳۸۸ در زمان نخست وزیری یولیا تیموشنکو، بهای هر ۱۰۰۰ متر مکعب گاز روسیه، ۴۸۵ دلار تعیین شده بود. کیف شکایت از آن قرارداد را به یک دیوان داوری در شهر استکهلم سوئد ارجاع داده است.

آقای پوروشنکو گفت شرکت انرژی دولتی «نفت و گاز» (Naftogaz) سرمایه کافی برای پرداخت بهای گاز روسیه را ندارد، که بخشی از آن مربوط به عدم پرداخت گازبها از سوی مصرف کنندگان در مناطق دونتسک و لوهانسک است – این دو منطقه واقع در شرق اوکراین، در کنترل جدایی طلبان روسگراست. به گفته آقای پوروشنکو:

«باید مسأله کسری سرمایه شرکت نفت و گاز برای خرید گاز را حل کنیم. گزینه های مختلفی در این باره داریم، از جمله صندوق بین المللی پول.»

آقای پوروشنکو می گوید هیأتی از صندوق بین المللی پول قرار است در نیمه ماه نوامبر – اوایل آذرماه وارد کیف شود و روی اصلاحاتی در برنامه فعلی وام بهاوکراین کار کند. به گفته رئیس جمهوری اوکراین، دور بعدی گفتگوها بر سر گاز احتمالاً روز سه شنبه هفته آینده در بلژیک انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG