لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

عقب‌نشینی مدافعان اوکراینی از یک شهر دیگر؛ وزیر خارجه اوکراین: شکست نخورده‌ایم


تصویری ماهواره‌ای از ساختمان‌های آسیب‌دیده در اطراف بیمارستانی در سیویرودونتسک، اوکراین. ۶ ژوئن ٢٠٢٢
تصویری ماهواره‌ای از ساختمان‌های آسیب‌دیده در اطراف بیمارستانی در سیویرودونتسک، اوکراین. ۶ ژوئن ٢٠٢٢

فرماندار لوهانسک اعلام کرد پس از هفته‌ها بمباران و درگیری خیابانی شدید و همزمان با پیشروی‌های نیروهای روسیه‌، دستور عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی مدافع شهر سیویرودونتسک صادر شده است.

مقامات اوکراینی همچنین از تصرف شهر هرسکه در جنوب لیسچانسک، در آن سوی رود سیویرسکی دونتس، توسط سربازان روسیه‌ای خبر دادند. مسکو مدعی است حدود ٢ هزار سرباز اوکراینی را در این منطقه محاصره کرده است.

به نظر می‌رسد پیشروی‌های روسیه، کرملین را در آستانه کنترل کامل استان لوهانسک، به عنوان یکی از اهداف اصلی پوتین، قرار داده و زمینه را برای شروع تهاجم به لیسچانسک مهیا کند.

سربازان اوکراینی طی هفته‌های اخیر با مقاومت در برابر روس‌ها از طریق جنگی فرسایشی، قصد داشتند برای دریافت سلاح‌های سنگین غرب زمان بخرند.

کولبا: عقب‌نشینی از چند نبرد به معنی شکست در جنگ نیست

یک تحلیلگر نظامی مستقر در کی‌یف به خبرگزاری رویترز گفته ویرانی کامل شهر سیویرودونتسک و لزوم جلوگیری از محاصره مدافعان اوکراینی توسط نیروهای روس سبب صدور فرمان عقب‌نشینی تاکتیکی شده است.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام محلی گزارش داده که نیروهای روسیه‌ای پس از تصرف شهر هرسکه در ١٠ کیلومتری جنوب لیسچانسک، پرچم سرخی را بر فراز ساختمان شهرداری این شهر به اهتزاز درآورده‌اند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز جمعه اعلام کرد حملات روس‌ها از طریق تانک، خمپاره، و توپخانه در اطراف لیسچانسک، سیویرودونتسک، و شهرهای مجاور شدت گرفته است.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، با کم اهمیت دانستن از دست رفتن بخش بیشتری از دونباس گفت: «پوتین می‌خواست تا ٩ ماه مه کل منطقه را اشغال کند. اما اکنون ۲۴ ژوئن است و جنگ هنوز ادامه دارد. عقب‌نشینی از چند نبرد اصلا به معنی شکست در جنگ نیست.»

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین
دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین

به باور تحلیلگران، نیروهای روس تلفات سنگینی متحمل می‌شوند و با مشکلاتی جدی در رهبری، تدارکات، و روحیه دست و پنجه نرم می‌کنند. با این حال، سربازان پوتین دستاوردهای تدریجی مهمی در شرق و جنوب اوکراین کسب کرده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته اتحادیه اروپا در اقدامی تاریخی، نامزدی اوکراین و مولداوی را برای پیوستن به این بلوک ٢٧ عضوی پذیرفت.

XS
SM
MD
LG