لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

اوکراین آماده پیوستن به اتحادیه اروپا؛ گروه ۷ با «امپریالیسم پوتین» مقابله می‌کند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین - آرشیو
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین - آرشیو

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه، اوکراین را به عنوان نامزد پیوستن به این اتحادیه غربی می‌پذیرد، اقدامی که روحیه این کشور را در حالی که با تجاوز روسیه مقابله می‌کند، تقویت خواهد کرد.

تائید نامزدی اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا در نشست بروکسل، آغاز فرآیندی است که چندین سال طول خواهد کشید اما نشان دهنده یک تغییر ژئوپلیتیک بزرگ است که روسیه را در حالی که تلاش دارد اراده خود را به اوکراین تحمیل کند، خشمگین می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه پیشاپیش از تصمیم اتحادیه اروپا استقبال کرد.

از سوی دیگر نیز هفت دموکراسی ثروتمند جهان موسوم به «گروه ۷» در نشستی که از روز یکشنبه آغاز ‌می‌شود، به دنبال راهی برای نشان دادن حمایت بلندمدت خود از اوکراین در مبارزه با تجاوز روسیه خواهند بود.

رهبران آمریکا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا و ژاپن در نشست سه روزه سران که در هتل باشکوهی در دره کوهستانی باواریا (آلمان) برگزار می‌شود، درباره چگونگی افزایش فشار بر روی کرملین گفت‌و‌گو می‌کنند.

به نوشته رویترز، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، روز چهارشنبه در پارلمان آلمان گفت که ماموریت نشست سران گروه هفت از ارسال این پیام که غرب همبستگی بیشتری نسبت به گذشته دارد، فراتر می‌رود.

او گفت این نشست باید نشان دهد که «دموکراسی‌های جهان در مبارزه با امپریالیسم پوتین و همچنین در مبارزه با گرسنگی، فقر، بحران‌های سلامت و تغییرات آب و هوایی در کنار هم ایستاده اند.»

رئیس جمهور لیتوانی، پیش از نشست سازمان ائتلاف آتلانتیک شمالی، ناتو، که قرار است هفته آینده در اسپانیا برگزار شود، گفت کشورش باید هزینه‌های دفاعی خود را به ۳ درصد تولید ناخالص داخلی برساند تا بتواند میزبان تعداد بسیار بیشتری از نیروهای ناتو باشد. در ناتو بر سر افزایش حضور نیروها در کشورهای مختلف اختلاف نظر وجود دارد. کشورهای همسایه روسیه خواستار حضور دائمی بیشتر نیروهای ناتو هستند اما آنها ممکن است زیرساخت‌های لازم برای میزبانی بیشتر نیروها و تجهیزات نظامی را نداشته باشند.

در نشست ناتو قرار است راه‌های مقابله با تهدیدات امنیتی رو به افزایش ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین، بررسی شود.

آلمان نیز در اقدامی که بیشتر جنبه نمادین دارد، روز پنجشنبه «فاز هشدار» یک طرح فوری گاز را آغاز کرد. این طرح در واکنش به کاهش عرضه گاز از سوی روسیه است. روسیه در واکنش به تحریم‌های غرب بر سر تهاجم مسکو به اوکراین، عرضه گاز به اروپا را کاهش داده است. آلمان می‌خواهد که مصرف‌کنندگان گاز، گاز کمتری مصرف کنند.

XS
SM
MD
LG