لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۹

اعطای نامزدی عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا؛ زلنسکی: لحظه‌ای منحصر به فرد و تاریخی است


تصویری از تظاهرکنندگان حامی پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا بیرون محل برگزاری رهبران این اتحادیه در بروکسل، بلژیک. ٢٣ ژوئن ٢٠٢٢
تصویری از تظاهرکنندگان حامی پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا بیرون محل برگزاری رهبران این اتحادیه در بروکسل، بلژیک. ٢٣ ژوئن ٢٠٢٢

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به طور رسمی اوکراین را به عنوان نامزد پیوستن به این بلوک ٢٧ عضوی پذیرفتند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با استقبال از این تصمیم آن را «لحظه‌ای منحصر به فرد و تاریخی» خواند و افزود: «آینده اوکراین در اتحادیه اروپا است.»

اگرچه پذیرش اوکراین به عضویت در اتحادیه اروپا ممکن است بیش از یک دهه طول بکشد، اما تصمیم روز پنجشنبه گامی نمادین است که نشان از قصد اعضای این اتحادیه جهت نفوذ در جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی دارد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این باره گفت: «اوکراین چیره خواهد شد. اروپا چیره خواهد شد. امروز آغاز سفری طولانی است که با هم قدم در راه آن می‌گذاریم.»

تصمیم نسبتا سریع رهبران اروپا جهت اعطای وضعیت نامزدی پیوستن به اتحادیه اروپا به اوکراین، ناشی از تهاجم روسیه به این کشور است. با این حال رهبران اروپایی تاکید کردند که این بلوک پیش از پذیرش اعضای جدید، نیازمند اصلاح گسترده فرایندهای سیاسی است و اوکراین و همچنین مولداوی نیز «تکالیف» زیادی پیش رو دارند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در این باره گفت که معتقد است اوکراین و مولداوی با سرعت و پشتکار هرچه تمام‌تر، نسبت به اجرای اصلاحات ضروری اقدام خواهند کرد.

اقدام اتحادیه اروپا مبنی بر اعطای نامزدی به اوکراین و همچنین مولداوی، آغازگر بلندپروازانه‌ترین گسترش این اتحادیه از زمان پذیرش دولت‌های شرق اروپایی پس از پایان جنگ سرد است.

XS
SM
MD
LG