لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۷

ساعت «دلقک»؛ جایزه بزرگ ساعت سازی ژنو امسال به سازنده روس اهداء شد


کنستانتین چایکین، ساعت ساز روس، با ساعت «دلقک» اش که برای او جایزه بزرگ ساعت سازی ژنو سوئیس را به دنبال آورد. مسکو، روسیه - ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸
کنستانتین چایکین، ساعت ساز روس، با ساعت «دلقک» اش که برای او جایزه بزرگ ساعت سازی ژنو سوئیس را به دنبال آورد. مسکو، روسیه - ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸

برای کنستانتین چایکین، ساعت ساز روسی، وقت طلاست.

چایکین ساعت ساز و صاحب کارخانه کوچکی در مسکو است. او هر سال حدود ۱۰۰ قطعه ساعت لوکس و رده بالا تولید می کند، از ساعت های مچی گرفته تا ساعت های رو میزی و دیواری که ارزش کل آنها نزدیک به یک میلیون دلار است.

طرح تمام ساعت های چایکین از خود او است و قیمت برخی از آنها به ۴۰ هزار یورو می رسد.

چایکین اعتراف می کند که سالها بود که حتی قصد آن را نداشت که یکی از ساعت سازان مشهور جهان شود چرا که علاقه او در نوجوانی و در دوران شوروی سابق، بیشتر به کارهای برقی رادیو بود.

کنستانتین چایکین، مخترع و ساعت ساز روس
کنستانتین چایکین، مخترع و ساعت ساز روس

چایکین و یکی از دوستانش شروع به خرید و فروش ساعت های مچی ارزان قیمت کردند که آنها را در مسکو می خریدند و در سن پیترزبورگ می فروختند. علاقه چایکین به ساعت رفته رفته بیشتر شد تا اینکه خودش را در بازار ساعت های تراز اول یافت.

او گفت: «دستم را گذاشتم روی یک ساعت زیاده از حد گران قیمت برای من در آن زمان که حدود ۵ هزار دلار بود. متوجه شدم که از آن ساعت گران تر هم هست و همین فکرم را درگیر خودش کرد که: چرا؟ چرا این ساعت ها باید اینقدر گران باشند؟ آیا به خاطر پیچیدگی آنها است؟ آیا می توانم خودم چنین ساعت هایی را بسازم؟»

ساعت «دلقک»
ساعت «دلقک»

دنبال کردن مسیر ساعت سازی برای چایکین موفقیت آمیز بود و منجر شد که در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۸ ساعت مدل «دلقک» او برنده جایزه بزرگ ساعت سازی ژنو سوئیس شود. این جایزه سالانه، جایزه اسکار ساعت سازان محسوب می شود که هم به خاطر طرح منحصر به فرد و هم نحوه کار کرد این ساعت به چایکین اهداء شد.

این ساعت عقربه ندارد و چشم های دلقک هستند که ساعت و دقیقه را نشان می دهند.

نمونه دیگر از ساعت «دلقک» که ساعت ۲:۱۰ را نشان می دهد
نمونه دیگر از ساعت «دلقک» که ساعت ۲:۱۰ را نشان می دهد

چایکین می گوید این ساعت را تقدیم تصاویر ترسناک ولی رنگارنگ شخصیت های رمان های «استیون کینگ» کرده است.

ساعت های چایکین نه تنها مورد تقاضای کلکسیونرهای متمول هستند، بلکه سرمایه‌گذاران را نیز جذب خود می کنند.

چایکین افزود: «قیمت ساعت های ما در بازار ثانویه حتی خیلی بیشتر از قیمتی است که از کارخانه می خرید. یکی از موارد نادر است. ساعت های چایکین جزو محصولاتی هستند که می توان روی آنها سرمایه گذاشت. وقتی آنها را می خرید و پای تان را از کارخانه بیرون می گذراید، قیمت آنها پائین نمی افتد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG