لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

یک ایرانی‌تبار در بین برندگان آمریکایی جایزه بورس تحصیلی «رودز» در دانشگاه آکسفورد


آلاله آژیر ۲۱ ساله، دانشجوی دانشگاه جان هاپکینز
آلاله آژیر ۲۱ ساله، دانشجوی دانشگاه جان هاپکینز

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به آمریکایی‌های برنده بورسیه تحصیلی «رودز» اشاره کرده که در جمع آنها تعداد قابل توجهی از زنان و مهاجران دیده می شوند.

جایزه معتبر بورسیه تحصیلی رودز برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه آکسفورد در انگلستان داده می شود. جایزه رودز همه هزینه های تحصیل در آکسفورد را به مدت دو سال می دهد.

امسال، زنان بیشتر از هر گروه دیگری این جایزه را دریافت کردند و تقریبا نیمی از دریافت کنندگان این جایزه یا مهاجر هستند یا آمریکایی هایی از تبار دیگر کشورها هستند.

در بین آنها برندگان بورسیه تحصیلی رودز، یک زن ایرانی تبار و همچنین یک مهاجر دیده می‌شود که مشمول قانون داکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما شد. بر اساس تصمیم باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، فرزندان مهاجران غیرقانونی که در ایالات متحده بزرگ شده‌اند اجازه کار و تحصیل یافتند، که این قانون به داکا شهرت یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در بین ۳۲ دانشجوی آمریکایی برنده این جایزه، آلاله آژیر ۲۱ ساله، دانشجوی دانشگاه جان هاپکینز (بالتیمور) حضور دارد، که وقتی ۱۴ ساله داشت از ایران به آمریکا مهاجرت کرد. او که ساکن نیویورک بود، امید دارد عاقبت پزشک شود و در دانشگاه آکسفورد در حوزه سلامت باروری زنان تحصیل می کند.

آلاله می گوید: «من اشتیاق زیادی برای حمایت از زنان در کل دارم و دلیل عمده آن به خاطر سابقه ام است.»

آلاله می گوید: «فکر کردم روشی که می توانم این کار را بکنم، این است که در حمایت از سلامت فعالیت کنم.»

جایزه معتبر بورسیه تحصیلی رودز در سال ۱۹۰۲ به لطف سسیل رودز، تاجر بریتانیایی و فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد که زمانی نخست وزیر مستعمره کیپ بود، ایجاد شد. این جایزه از آن زمان تاکنون تغییرات زیادی کرده است و طیف گسترده ای از دانشجویان بین المللی را در بر می گیرد. از جمله افراد مشهوری که این جایزه را دریافت کرده اند، بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا است.

یکی دیگر از برندگان جایزه امسال، ارن اوربی، ۲۳ ساله از دانشگاه یل در کنتیکت است. او همراه خانواده اش از ترکیه به آمریکا مهاجرت کرد.

ارن امیدوار است تحصیل در دانشگاه آکسفورد به مقالات او محتوا و روشنی بیشتری ببخشد.

ارن به طور مرتب در مجله نیویورکر می نویسد و بر روی کتابی درباره پدرش کار می کند که در آنکارا، زمانی که فقط ۳ سال داشت، کشته شد. او همچنین درباره قاتل او می نویسد. ارن به تحقیق در زمینه اخلاق، انتقام، و بخشش، علاقه دارد.

جین پارک، ۲۲ ساله، دانشجوی دانشگاه هاروارد یکی دیگر از برندگان جایزه رودز است. او که دانشجوی دانشگاه هاروارد است، مشمول قانون داکا شد و امیدوار است که در حمایت از مهاجران فعالیت کند. جین پارک می گوید برای او اهمیت دارد که از فرصت پیش آمده، نه فقط برای خودش، که برای دیگران نیز استفاده کند.

پارک که در منطقه کوئینز نیویورک ساکن بوده است، وقتی هفت ساله بود با خانواده اش از کره جنوبی به آمریکا آمد و در دانشگاه هاروارد در رشته زیست شناسی مولکولی و سلولی تحصیل می کند. سپس یک بنیاد غیرانتفاعی برای کمک به دانشجویانی که مدارک قانونی مهاجرت ندارند ایجاد کرد، تا آنها نیز بتوانند تحصیل خود را ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG