لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

قدیمی ترین و معتبرترین جایزه ادبی فرانسه به «نیکولا متیو» رسید


«نیکولا متیو»، نویسنده ۴۰ ساله فرانسوی برنده جایزه معتبر ادبی «گنکور» شد.

رمان او به نام «فرزندانشان پس از آنها» تصویری از فضای سیاسی و اجتماعی دهه ۹۰ میلادی فرانسه را در قالب قصه ای جذاب از تابستان های پرماجرای چند نوجوان ارائه می دهد. این، دومین رمان «نیکولا متیو» است.

داستان در یک شهر خیالی و زخم خورده از پدیده گلوبالیسم اتفاق می افتد؛ جایی که بی شباهت با زادگاه خود نویسنده در شرق فرانسه نیست.

«نیکولا متیو» کتابش را «رمانی آموزنده در مورد سرخوردگی» توصیف می کند.

کتاب، زندگی این نوجوانان را در چهار تابستان دنبال می کند و از رویاهایشان می گوید که زیر سایه سنگین توقعات پدرها و مادرها رنگ می بازد.

تا امروز، ۴۰ هزار نسخه از کتاب منتشر شده است، ولی پس از دریافت این جایزه، ناشر ۵۰ هزار نسخه دیگر از این رمان را زیر چاپ برد.

ناشری که این کتاب را منتشر کرده، همان ناشری است که کتاب برنده جایزه گنکور سال گذشته را منتشر کرده، ولی رئیس هیئت داوران می گوید جایزه به استعداد نویسنده تعلق می گیرد و کوچکترین ارتباطی به ناشر اثر ندارد.

سال گذشته، «اریک وییار»، با کتاب «دستور کار» پیرامون نقش صاحبان صنایع آلمان در به قدرت رسیدن هیتلر برنده جایزه گنکور شد.

جایزه گنکور، که از سال ۱۹۰۳ اعطا می شود، تنها ده یورو ارزش دارد، اما دریافت آن جایگاه رمان برنده را در فهرست پرفروش ترین رمان ها تضمین می کند.

از برنده های مشهور پیشین جایزه گنکور می توان به «مارسل پروست» نویسنده «در جستجوی زمان از دست رفته» اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG