لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

تکرار رفتار غیرحرفه‌ای هواپیماهای روسی در مواجهه با پهپادهای آمریکایی؛ این بار بر فراز سوریه


نیروی هوایی آمریکا خبر داد که رویداد نزدیک شدن خطرناک جنگنده سوخو-۳۵ روسیه به پهپاد آمریکایی حوالی ساعت ۱۰:۴۰ صبح روز چهارشنبه بر فراز سوریه رخ داد.

بر اساس این گزارش، پنتاگون اقدام به رهگیری و نزدیک شدن بدون فاصله ایمنی را دور جدیدی از رفتارهای غیرحرفه‌ای و ناایمن نیروهای روسیه خواند.

همچنین نیروی هوایی آمریکا در تشریح این رویداد با انتشار ویدئویی از این رویارویی تشریح کرد: زمانی که سه پهپاد ام کیو -۹ آمریکا در حال انجام ماموریت علیه اهداف داعش بودند، سه جت جنگنده روسی ـ با نقض هنجارها و پروتکل‌های تعیین شده ـ شروع به رهگیری و ایجاد مزاحمت برای پهپاد ام کیو -۹ کردند.

این گزارش افزود که طی این رهگیری و نزدیکی ناامن، جنگنده روسیه با پرتاب مشعل در مسیر حرکت پهپاد آمریکایی، رفتاری ناامن و غیرحرفه‌ای از خود نشان داد.

بر اساس گزارش نیروی هوایی آمریکا، جت‌های روسی در این رهگیری و حرکت ایذایی، چندین مشعل در مسیر پهپادهای آمریکایی پرتاب کردند و آنها را مجبور به انجام مانورهای دفاعی کردند.

علاوه بر این، یکی از خلبانان روسی اگزوز هواپیمای خود را در مقابل پهپاد ام کیو -۹ قرار داد و با درگیر‌کردن حرارت پس‌سوز، توانایی اپراتور برای کنترل ایمن پهپاد را مختل کرد.

پنتاگون این اقدامات را به عنوان نمونه دیگری از رفتار غیرحرفه‌ای و ناایمن نیروی هوایی روسیه در سوریه محکوم کرد و گفت چنین رفتاری تهدیدی برای امنیت نیروهای آمریکایی در سوریه به شمار می‌آید.

مقامات ایالات متحده از نیروهای روسیه در سوریه خواسته‌اند که این رفتار ‌بی‌ملاحظه را پایان دهد و به استانداردهای رفتاری مورد انتظار برای یک نیروی هوایی حرفه‌ای پایبند باشند.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا خبر داده بود که در یک حرکت ایذایی مشابه در دریای سیاه، سوخو-۲۷ روسی در حالی‌که از پشت به پهپاد «ام‌کیو-۹» آمریکا نزدیک می‌شود، از بالای آن عبور می‌کند و روی پهپاد سوخت تخلیه می‌کند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در این‌باره به خبرنگاران گفت که تلفنی با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، صحبت کرده است.

او افزود: «آمریکا به پرواز و عملیات در هر جایی که قوانین بین‌المللی اجازه دهد، ادامه خواهد داد و روسیه موظف است که هواپیماهای نظامی خود را به شیوه‌ای ایمن و حرفه‌ای اداره کند.»

XS
SM
MD
LG