لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

روسیه و اوکراین یکدیگر را به طرح حمله به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا متهم می‌کنند


روسیه و اوکراین روز سه‌شنبه یکدیگر را به طرح‌ریزی حمله به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا ـ که از ابتدای جنگ در کنترل روسیه بوده ـ متهم کردند.

رویترز در گزارشی نوشت این نیروگاه، بزرگترین تاسیسات هسته‌ای اروپا با شش راکتور، که پس از تهاجم به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ توسط نیروهای روسیه تصرف شد، مدت‌هاست موضوع اتهامات و سوء‌ظن‌های متقابل بوده است.

پیش از این نیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه را از اقدامات تحریک‌آمیز روسیه در این نیروگاه مطلع کرده بود.

در این میان یکی از مشاوران اپراتور هسته‌ای روسیه، ادعا کرد که اوکراین قصد دارد مهمات حاوی زباله‌های هسته‌ای را از یکی از ایستگاه‌های هسته‌ای خود در نیروگاه زاپروژیا پرتاب کند.

همچنین نیروهای مسلح اوکراین با انتشار بیانیه‌ای تاکید کردند که مواد منفجره بر روی سقف راکتورهای سوم و چهارم قرار داده شده است که احتمالا در آینده نزدیک، منجر به حمله به نیروگاه خواهد شد. زلنسکی روسیه را به برنامه‌ریزی برای شبیه‌سازی حمله به نیروگاه متهم کرد. با این‌حال، هنوز هیچ مدرکی برای اثبات این ادعاها از طرفین ارائه نشده است.

از سویی دیگر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش برای مذاکره درباره توافقی برای غیرنظامی کردن نیروگاه و کاهش خطر یک «حادثه هسته‌ای» است. با این حال، تلاش‌های آژانس تاکنون ناموفق بوده است.

در حالی‌که وضعیت همچنان متشنج است و هر دو کشور یکدیگر را برای به خطر انداختن نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا متهم می‌کنند ـ نبود شواهد ارائه شده توسط هر دو طرف ـ راستی‌آزمایی ادعاها را چالش‌برانگیز می‌کند.

XS
SM
MD
LG