لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

سقوط روبل روسیه همچنان ادامه دارد


برغم چندين بار مداخله بانک مرکزی روسيه، روبل از آغاز سال جاری تاکنون تقريبا يک چهارم ارزش خود را از دست داده است

روبل روسیه، که از سقوط قيمت‌های نفت و تحريم‌های بين‌المللی بشدت آسيب ديده است، روز پنج‌شنبه ۱۵ آبان (۶ نوامبر) به پایین‌ترین حد نصاب خود رسيد و برابر ۴۶ دلار آمريکا و ۵۸ يورو مورد مبادله قرار گرفت. از سال ۲۰۰۹ تاکنون، اين بزرگترين سقوط روبل در عرض يک هفته بشمار می‌آيد.

بهای هر دلار آمريکا از ۴۴ روبل و ۹۵کوپک به ۴۶ روبل و ۷۷ کوپک افزايش يافت، درحالی‌که یورو به ۵۸ روبل و ۱۱ کوپک رسیده است.

برغم چندين بار مداخله بانک مرکزی روسيه، روبل از آغاز سال جاری تاکنون تقريبا يک چهارم ارزش خود را از دست داده است. برخی از تحليل‌گران که معتقدند قيمت روبل هنوز هم گران است، پيش‌بينی کرده‌اند که در سال آتی بازهم ۱۰ درصد ديگر از ارزش خود را از دست خواهد داد.

کاهش روبل با کاهش قیمت نفت همزمان شده که از صادرات اصلی روسیه است. قیمت‌های نفت در پایین حد خود در چهار سال گذشته قرار دارد و حدودا معادل بشکه‌ای ۸۲ دلار به به‌فروش می‌رسد.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه می‌گويد کاهش روبل همچنين مربوط به گزارش‌های جدید درباره کشمکش‌های جنوب شرقی اوکراین است.

به عنوان بخشی ازتلاش‌ها جهت مجازات مسکو به علت حمایتش از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه، که برای استقلال در نزدیکی مرز روسیه درحال مبارزه با دولت کیف هستند، تحريم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا بخش‌های مهمی از اقتصاد روسیه را مورد هدف قرار داده‌است.

XS
SM
MD
LG