لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

پوتین مدعی پیروزی در استان لوهانسک اوکراین شد


زیر دفاع روسیه، سرگئی شویگو (راست) و ولادیمیر پوتین - ۴ ژوئیه
زیر دفاع روسیه، سرگئی شویگو (راست) و ولادیمیر پوتین - ۴ ژوئیه

یک روز پس از خروج نیروهای اوکراینی از آخرین سنگر مقاومت خود در استان لوهانسک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه در این منطقه به اهداف خود رسیده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز دوشنبه در یک نشست تلویزیونی به پوتین گزارش داد که نیروهای روس کنترل کامل لوهانسک واقع در شرق اوکراین را به دست گرفته‌اند.

لوهانسک و استان دونتسک که در همسایگی آن قرار دارد، قطب صنعتی اوکراین در منطقه دونباس را تشکیل می‌دهند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پوتین گفت که واحدهای نظامی روسیه «که در درگیری‌‌های فعال شرکت کردند و به موفقیت و پیروزی» در لوهانسک دست یافتند، «باید استراحت کنند و توانایی‌های رزمی خود را افزایش دهند.»

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نیز گفت که نیروهای روس اکنون تلاش خود را روی پیشروی به سمت خط سیورسک، فدوریوکا، و باهموت در منطقه دونتسک متمرکز کرده‌اند. حدود نیمی از دونتسک در کنترل روسیه است.

ارتش روسیه گلوله‌باران مناطق مهم تحت کنترل نیروهای اوکراینی در دونتسک را تشدید کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز دوشنبه گفت که بازسازی این کشور جنگ‌زده «وظیفه مشترک کل جهان دموکرات» است. زلنسکی این سخنان را از طریق پیام ویدئویی در یک کنفرانس بازسازی اوکراین در سوئیس بیان کرد. اوکراین یک برنامه بازسازی ۷۵۰ میلیارد دلاری را برای دوران پس از تهاجم حملات روسیه، ارائه کرده است.

در تحولی دیگر ولودیمیر زلنسکی از کمیته بین‌المللی المپیک برای حمایت از ممنوعیت حضور تیم‌ها و ورزشکاران روسی در بیشتر مسابقات تشکر کرد. قرار است روز سه‌شنبه دادگاهی تشکیل شود تا حکمی در مورد فوتبال روسیه را بررسی کند.

زلنسکی گفت در مجموع ۸۹ ورزشکار و مربی ورزشی اوکراینی در نتیجه حملات روسیه کشته شده‌اند و سیزده نفر دیگر نیز در اسارت روس‌ها هستند. او افزود که اینک «بیش از صد هزار ورزشکار اوکراینی فرصت تمرین ندارند.»

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که از ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) آغاز شده است، همچنان ادامه دارد و تا کنون هزاران نفر را کشته، میلیون ها نفر را آواره کرده و به اعمال تحریم‌های مالی شدید غرب علیه مسکو منجر شده است.

XS
SM
MD
LG