لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

پوتین از شورشیان اوکراین خواست اجازه دسترسی به محل سقوط هواپیما را بدهند


ولادمیر پوتین - آرشیو
ولادمیر پوتین - آرشیو

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت نباید از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری مالزی در شرق اوکراین برای اهداف سیاسی بهره برد. رئیس جمهوری روسیه در سخنانی تلویزیونی در روز دوشنبه از تجزیه طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین خواست به کارشناسان بین المللی اجازه دهند به صحنه سقوط هواپیما دسترسی داشته باشند.

به گزارش رویترز، آقای پوتین که کت و شلوار تیره و کراواتی مشکی داشت، گفت «هر کاری باید کرد تا امنیت کارشناسان بین المللی در صحنه فاجعه تضمین شود.»

او بار دیگر گفت که اگر نیروهای دولتی اوکراین آتش بس با شورشیان را ترک نمی کردند و کمپین نظامی علیه جدایی طلبان حامی روسیه را ادامه نمی دادند، هواپیما سقوط نمی کرد.

مقامات اوکراینی و آمریکایی می گویند هواپیمای مسافربری مالزی که با ۲۹۸ سرنشین از هلند به مالزی می رفت، با شلیک یک موشک پیشرفته ای که سیستم پرتاب آن در اختیار تجزیه طلبان حامی روسیه قرار گرفته، سرنگون شد.

این هواپیما در مناطق تحت کنترل شورشیان، در شرق اوکراین سقوط کرد.

ولادمیر پوتین گفت: «هیچ کس نباید و هیچ کس حق ندارد از این فاجعه برای اهداف سیاسی خودخواهانه استفاده کند. چنین رویدادهایی نباید مردم را از هم جدا کند بلکه باید آنها را متحد کند.»

مسکو اتهام دست داشتن در شلیک به هواپیمای مالزی را تکذیب کرده و ارتش اوکراین را متهم به این اقدام کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در مورد قطعنامه سقوط هواپیمای مالزی رای می گیرد.این قطعنامه تقاضا می کند کسانی که اقدام به شلیک موشک به هواپیما کرده اند، مسوول شناخته شوند و گروه های مسلح در شرق اوکراین صحنه سقوط هواپیما را دستکاری نکنند و به کارشناسان اجازه دسترسی آزاد به آن را بدهند.

XS
SM
MD
LG