لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۴

روزنامه نگار معترض و «در تبعید» روس با حکم غیابی به زندان محکوم شد


مارینا اوسیانیکووا، روزنامه‌نگار روس که در سال ۲۰۲۲ با اعتراض به جنگ روسیه علیه اوکراین در تلویزیون دولتی روسیه سر و صدای زیادی به پا کرد، روز چهارشنبه ۱۲ مهر به اتهام «انتشار آگاهانه اطلاعات نادرست در مورد نیروهای مسلح روسیه» به هشت سال و نیم زندان محکوم شد.

اوسیانیکووا در ماه مارس ۲۰۲۲ در جریان پخش زنده برنامه اخبار شبانگاهی کانال یک تلویزیون روسیه با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعار «جنگ را متوقف کنید» و «اینجا به شما دروغ می‌گویند» اعتراض خود را به جنگ ابراز کرد. او برای این اقدام به جریمه نقدی محکوم شد.

او در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ نیز در مقابل کاخ کرملین با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعار «چند کودک دیگر باید بمیرند تا جنگ را متوقف کنید؟» و «پوتین قاتل، ارتش روسیه فاشیست» بازداشت شد و به حبس خانگی محکوم شد.

اوسیانیکووا در ماه فوریه ۲۰۲۳ به همراه دخترش به فرانسه گریخت. او در بیانیه‌ای که در آستانه صدور حکم دادگاه منتشر کرد، اتهامات نسبت داده به خود را «پوچ و با انگیزه سیاسی» خواند و گفت که «گناهی را نمی‌پذیرد» و «حتی یک کلمه را پس نمی‌گیرد».

این حکم محکومیت اوسیانیکووا با انتقاد شدید سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر روبرو شده است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر این حکم را «حمله بی‌سابقه به آزادی بیان» خوانده است.

دولت روسیه از حمله به اوکراین به عنوان «عملیات ویژه نظامی» یاد می‌کند. خانم اوسیانیکووا بعدها گفت که نقشش در آن شبکه خبری تنها «تولید تبلیغات برای کرملین» بوده است.

XS
SM
MD
LG