لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

پایان سفر اروپایی بایدن؛‌ تاکید بر «حمایت تزلزل‌ناپذیر از ناتو» و تقویت روابط فرا‌‌آتلانتیک


جو بایدن سفر اروپایی خود را ـ که با هدف رفع نگرانی‌ها در مورد آینده روابط فراآتلانتیک برنامه‌ریزی شده بود ـ به پایان رساند.

به گزارش صدای آمریکا، سفر رئیس جمهوری آمریکا به اروپا همچنین با هدف اطمینان بخشیدن به اروپا و حمایت تزلزل‌ناپذیر از ناتو انجام شد. جو بایدن در تعهد ناتو به فنلاند و موافقت با سوئد برای پیوستن به ناتو و تقویت این ائتلاف موثر بود.

رئیس جمهوری آمریکا، در نشست سران ناتو در لیتوانی بر عزم «سازمان پیمان همکاری آتلانتیک شمالی»، ناتو، برای حمایت از اوکراین در برابر تهاجم روسیه و کمک به پیشرفت آن کشور به سمت عضویت در ناتو تاکید کرد.

همزمان گروه هفت چارچوبی را برای تضمین امنیت و حمایت اقتصادی اوکراین تا پایان درگیری و اجرای اصلاحات ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، جو بایدن همچنین با اشاره به تجاوز نظامی روسیه به اوکراین گفت که پوتین «پیش‌تر» جنگ در اوکراین را به دلیل «محدودیت منابع» و «عدم توجیه اقتصادی» یا «سیاسی» باخته است.

بایدن درباره آینده جنگ اوکراین گفت: «من نمی‌توانم دقیقا پیش‌بینی کنم که چه اتفاقی می‌افتد ولی امیدوارم که اوکراین در حمله خود پیشرفت قابل توجهی کند تا راه حلی برای مذاکره ایجاد شود.»

پیش‌تر نیز صدای آمریکا در گزارشی نوشت که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه ۲۲ تیر در دیدار با رهبران کشورهای شمال اروپا در هلسینکی پایتخت فنلاند، اجلاس ناتو را به دلیل «تعهد بلندمدت اعضا» به «ادامه کمک‌رسانی» به اوکراین «تاریخی» خواند.

حضور فنلاند در اجلاس اخیر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به عنوان جدیدترین عضو این ائتلاف دفاعی غرب محور مورد استقبال اعضا قرار گرفت و برای پیشبرد عضویت سوئد آخرین مانع برداشته شد.

XS
SM
MD
LG