لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

بایدن: ایالات متحده دوستی نزدیک‌تر و متحدی بزرگ‌تر از بریتانیا ندارد


نخست‌وزیر بریتانیا در ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ لندن میزبان رئیس جمهوری آمریکا، بود.
نخست‌وزیر بریتانیا در ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ لندن میزبان رئیس جمهوری آمریکا، بود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۹ تیر، در دیدار با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، در لندن گفت که ایالات متحده، «دوستی نزدیک‌تر و متحدی بزرگ‌تر از بریتانیا» ندارد.

دیدار آقایان بایدن و سوناک در میانه اختلاف آمریکا و بریتانیا بر سر ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین انجام شد.

به گزارش فرهاد پولادی، خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا از لندن، جو بایدن در این دیدار که در آستانه نشست روز سه‌شنبه سران ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، انجام شد، با ابراز خوشحالی از این دیدار و گفتوگوهای خود با نخست‌وزیر بریتانیا در گذشته افزود: آمریکا دوستی نزدیک‌تر و متحدی بزرگ‌تر از بریتانیا ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه مسایل زیادی برای گفتگو وجود دارد، اضافه کرد: «فکر می‌کند که همکاری واشنگتن و لندن خوب است و در مسیری مثبت پیش می‌رود.

او تاکید کرد که «روابط ایالات متحده و بریتانیا همچون کوه استوار است.»

ریشـی سوناک نیز با اشاره به این که «مسائل اقتصادی دوجانبه و اوکراین» محور گفتگوها در لندن است، گفت: «این فرصتی عالی برای ما است تا به گفتگوهای‌مان که تنها از حدود یک ماه پیش با امضای بیانیه آتلانتیک در کاخ سفید آغاز شد، ادامه دهیم.»

نخست وزیر بریتانیا افزود: «این اعلامیه، اولین مشارکت اقتصادی در نوع خود بین بریتانیا و آمریکا با هدف تقویت همکاری اقتصادی و امنیت مشترک به نفع شهروندان دو کشور است.»

او با اشاره به برگزاری نشست سران ناتو در پایتخت لیتوانی تاکید کرد: «ما می‌خواهیم هر چه که در توان داریم، برای تقویت امنیت دو سوی اقیانوس اطلس انجام دهیم.»

با این حال، نشست روز دوشنبه لندن تحت الشعاع اعلام خبر ارسال بمب‌های خوشه‌ای از آمریکا به اوکراین قرار داشت؛ سلاحی که کاربرد آن به دلیل قابلیت کشتار بی‌رویه، از سوی ۱۲۳ کشور، از جمله بریتانیا، ممنوع اعلام شده است.

آقای سوناک روز شنبه گفته بود که بریتانیا «امضاکننده کنوانسیونی است که تولید یا به کار گیری بمب‌های خوشه‌ای را ممنوع می‌کند.»

به رغم اختلاف بر سر این مسأله، دو رهبر بر تعهد بلندمدت خود برای تحویل تسلیحات به اوکراین در مقابله با روسیه تأکید کردند.

در حالی که اوکراین خواستار عضویت در ناتو است، آقایان بایدن و سوناک بر یافتن فرمول مناسب برای ارائه تضمین‌های امنیتی بلندمدت به آن کشور در خارج از چارچوب ناتو تمرکز داشتند.

جو بایدن با اشاره به اصلاحات مورد نیاز و خطر کشاندن ناتو به درگیری مستقیم با روسیه، گفت که معتقد نیست اوکراین آماده پیوستن به این ائتلاف باشد.

رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی دیگر وارد ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، می‌شود تا در نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، شرکت کند. لیتوانی از اعضای ناتو در همسایگی روسیه قرار دارد که در سال ۱۳۹۳ به این پیمان دفاعی پیوست.

آقای بایدن همچنین روز دوشنبه برای نخستین بار با چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، در کاخ تاریخی وینزور دیدار کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG