لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

بریتانیا: بعید است روحیه سربازان روسی با «اپرا» تقویت شود


آرشیو
آرشیو

روسیه برای بالا بردن روحیه سربازان خود خوانندگان «اپرا» را به نیروهای خط مقدم خود در اوکراین می فرستد. مسکو هفته گذشته از تشکیل تیپ‌های خلاق شامل هنرپیشه‌ها و بازیگران سیرک خبر داد.

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه در یک به روز رسانی اطلاعاتی در مورد تهاجم روسیه به اوکراین گفت در حالی که «روحیه شکننده سربازان روسی قطعا عامل آسیب‌پذیری جدی در میان نیروی نظامی روسیه خواهد بود»، اما نگرانی سربازان در جای دیگری است. این وزارتخانه گفت: «نگرانی سربازان در درجه اول بر میزان تلفات بسیار بالا، رهبری ضعیف، مشکلات دستمزد، کمبود تجهیزات و مهمات، و عدم شفافیت در مورد اهداف جنگ متمرکز است.»

وزارت دفاع بریتانیا گفت: «بعید است تلاش‌های تیپ‌های خلاق این نگرانی‌ها را به طور اساسی کاهش دهد.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، یک روز پس از حملات هوایی گسترده روسیه در سخنرانی ویدیویی شبانه خود به مردم کشورش گفت که برق حدود ۶ میلیون اوکراینی مجددا وصل شده است. با این حال، او افزود، کارکنان برای تثبیت شبکه انرژی و تامین مجدد آب و گرمایش به ساکنان بی وقفه کار می کنند. او گفت که سخت ترین وضعیت در «منطقه کی‌یف، منطقه وینیتسا و منطقه لویو است.» قطعی گسترده برق بسیاری از مناطق دیگر اوکراین را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

مقامات اوکراینی اعلام کردند روسیه روز جمعه بیش از ۷۰ موشک به سمت اوکراین شلیک کرد که یکی از بزرگترین حملات از زمان آغاز جنگ بود. زلنسکی همچنین گفت که تاکنون «سرمایه گذاری کلان روسیه در ایجاد وحشت‌آفرینی» بالغ بر شلیک «بیش از ۴هزار موشک» بوده است.

زلنسکی از تصمیم اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای ارائه حمایت‌های دفاعی، انرژی و مالی به اوکراین در سال آینده تشکر کرد. اما او افزود که باید کارهای بیشتری انجام شود و خواستار «سپر دفاع هوایی قابل اعتماد» شد تا از مردم اوکراین در برابر «شکل اصلی ترور از سوی روسیه، یعنی ترور موشکی» محافظت شود.

وزارت دفاع بریتانیا در توییتی نوشت: «امواج حملات روسیه عمدتا شامل موشک‌های کروز پرتاب شده از هوا و دریا بوده است، اما تقریباً به طور قطع شامل پهپادهای ایرانی نیز می‌شود که از منطقه کراسنودار در روسیه پرتاب می‌شوند.»

این وزارتخانه افزود: «قبلا، این پهپادها عمدتا از مکان‌هایی در کریمه اشغالی پرتاب می‌شدند.» به گفته وزارت دفاع بریتانیا تغییر مکان پرتاب احتمالا به دلیل نگرانی روسیه در مورد آسیب پذیری کریمه است، ضمن آن که برای تامین مجدد آنها از نقطه ورود احتمالی تسلیحات به روسیه، در آستاراخان، نیز مناسب است.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، روز جمعه، در مصاحبه‌ای به صدای آمریکا گفت ایالات متحده کمک های امنیتی بیشتری به اوکراین ارائه خواهد کرد. او گفت که پس از حملات هوایی «بی‌سابقه» روسیه با موشک‌های کروز و پهپادهای ایرانی، «مانند آنهایی که در ١٢ تا ١٨ ساعت گذشته دیده‌ایم»، تقویت قابلیت‌های دفاع هوایی به یکی از نیازهای اصلی ارتش اوکراین تبدیل شده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن به هشدار روسیه مبنی بر عدم تحویل سامانه پیشرفته پدافند هوایی پاتریوت توجه خواهد کرد، پاسخ داد: «روسیه به ایالات متحده یا هیچ کشور دیگری دیکته نخواهد کرد که چه کمک امنیتی به اوکراین ارائه کنیم.»

XS
SM
MD
LG