لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

حملات بی‌وقفه روسیه به شبکه برق اوکراین؛ «در تاریخ بشریت بی‌سابقه» است


حمله پهپادی روسیه به پایتخت اوکراین.
حمله پهپادی روسیه به پایتخت اوکراین.

مدیرعامل برق اوکراین روز دوشنبه ۲۹ آذر گفت که در پی حملات اخیر پهپادهای روسیه قطع اضطراری برق در منطقه کی‌یف به اجرا گذاشته خواهد شد.

روسیه بارها از پهپادها برای حمله به کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین استفاده کرده و اغلب زیرساخت‌های حیاتی مانند تأسیسات آب و برق را هدف قرار داده است.

هفته گذشته، میروسلاوا گونگادزه، رئیس دفتر اروپای شرقی صدای آمریکا، با ولودیمیر کودریتسکی، مدیرعامل شرکت برق اوکراین درباره تحولات اخیر گفت‌وگو کرد.

به گفته مقامات دست‌کم یک و نیم میلیارد دلار فقط برای بازسازی سریع و سطحی تأسیسات انرژی اوکراین که توسط حملات روسیه ویران شده‌اند لازم است.

کودریتسکی درباره حملات بی‌وقفه روسیه گفت: «مسکو تاکنون بیش از هزار موشک سنگین و پهپادهای انتحاری را به سوی شبکه برق اوکراین پرتاب کرده است که عمدتا تأسیسات و تجهیزات انتقال انرژی و همچنین نیروگاه‌ها را هدف قرار داده است.»

او تأکید کرد: «این حملات بزرگترین تهاجم به یک شبکه برق در تاریخ بشریت است. هیچ کس هرگز آنچه را که ما اکنون تجربه می‌کنیم تجربه نکرده است.»

به گفته او، این میزان تخریب، مشکلات زیادی را به وجود می‌‌آورد و میلیون‌ها اوکراینی که از برق محروم شده‌اند، اکنون در رنج هستند.

مدیرعامل شرکت برق اوکراین گفت: «ما باید برای حفظ تعادل کامل بین تولید و مصرف در سیستم، قطع نوبتی را برای میلیون‌ها شهروند در زمستان اجرا کنیم.»

کودریتسکی هدف نهایی روسیه را «خاموشی کامل برق در اوکراین» اعلام کرد و گفت که استراتژی روسیه به وضوح این است که هر چه بیشتر به شبکه برق ما آسیب برساند تا اوکراین را به مذاکره وادار کند.

مدیرعامل برق اوکراین در پاسخ پرسشی درباره انتظارات این کشور از جامعه بین‌المللی گفت، اوکراین پیش از هر چیز به تجهیزات نیاز دارد تا جایگزین سیستم‌های آسیب دیده شوند.

او اضافه کرد، اوکراین به پدافند هوایی بیشتری نیاز دارد که امر پنهانی نیست و خواستی است که رهبری سیاسی این کشور همواره در گفت‌وگو با همتایان بین‌المللی بر آن تأکید کرده است.

کودریتسکی همچنین گفت: «با افزایش توانایی خود برای وصل مجدد برق، باید توانایی آنها را برای تخریب کاهش دهیم. زیرا برای زنده ماندن در این زمستان باید هر دو راه را در پیش بگیریم.»

کودریتسکی ضمن اشاره به سخنرانی ولودیمیر زلنسکی در کنفرانس پاریس برای بازسازی اوکراین که بر تمایل این کشور برای دریافت برق از اروپا تأکید کرد، گفت: «دقیقا به همین دلیل است که ما به شبکه اتحادیه اروپا وصل شدیم تا در صورت نیاز توانایی واردات برق از اتحادیه اروپا را داشته باشیم.»

XS
SM
MD
LG