لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

آمریکا: مسکو مرگ را برای مردم سوریه انتخاب کرده است


کودکان سوری در یک اردوگاه پناهندگان در سوریه - آرشیو
کودکان سوری در یک اردوگاه پناهندگان در سوریه - آرشیو

آمریکا می‌گوید مسکو بین مرگ و زندگی مردم سوریه، مرگ آنها را انتخاب کرده است. نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، این سخنان را پس از آن که روسیه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت، برای تمدید کمک‌های بشردوستانه به سوریه را وتو کرد، عنوان کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه از سوی ایرلند و نروژ پیشنهاد شده بود و بر اساس آن، البته در صورت تصویب، کمک‌های انسانی سازمان ملل به مناطق خارج از کنترل حکومت بشار اسد در شمال غرب سوریه از طریق ترکیه، یک سال دیگر دیگر تمدید می‌شد.

روسیه با وتوی این قطعنامه پیشنهادی، طرح دیگری برای تمدید شش ماهه این کمک‌ها به این مناطق اما از طریق دولت سوریه را پیشنهاد داد، که با مخالفت آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ده کشور دیگر روبرو شد.

دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل، پس از جلسه شورای امنیت اعلام کرد که مسکو پیش‌نویس هر طرح دیگری را هم که خودش تهیه نکرده باشد، وتو خواهد کرد.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، پس از وتوی روسیه، جمعه را روزی سیاه برای سازمان ملل و روزی غمبار برای مردم سوریه خواند.

به گفته گرینفیلد، این طرح به مثابه مرگ و زندگی برای مردم سوریه بود و روسیه با وتوی آن، قطع کمک به حدود ۴ میلیون انسان و مرگ آنها را انتخاب کرد.

بریتانیا هم این اقدام روسیه را غیر مسئولانه خواند و آن را محکوم کرد.

نروژ و ایرلند هم از تصویب نشدن این طرح ابراز ناامیدی کردند.

طرح یک ساله سازمان ملل برای فرستادن کمک به شمال غرب سوریه یکشنبه به پایان می‌رسد - مناطقی که در کنترل مخالفان حکومت بشار اسد است و بسیاری معتقدند یکی از هدف‌های روسیه از قطع کمک به این مناطق، نوعی محاصره است تا شاید آن گروه‌ها را وادار به تسلیم کند.

XS
SM
MD
LG