لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

شانزده مادر و ‌همسر داعشی به فرانسه بازگردانده شدند


همسران داعشی در سوریه
همسران داعشی در سوریه

فرانسه روز سه‌شنبه ۱۶ زن فرانسوی را که همسران اعضای «گروه تروریستی داعش» بوده‌اند، به این کشور بازگرداند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه اعلام کرده که ۳۵ کودک و ۱۶ مادر را از سوریه به فرانسه بازگردانده است. در این جمع ۵۱ نفره که در اردوگاه‌های «گروه تروریستی داعش» موسوم به «خلافت اسلامی» در شمال سوریه نگهداری می‌شدند، برخی «کودکان یتیم» به چشم می‌خورند که عموما بین داعشیان، در اردوگاه‌ها متولد شده‌اند.

وزارت امور خارجه فرانسه، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «نهادهای رفاه کودک، از کودکان مراقبت خواهند کرد و زنان جهادگر نیز به مقامات قضایی تحویل داده شده‌اند.»

مقامات گفته‌اند: «به جز دو زن که صرفا فرزند فرانسوی دارند، بقیه زن‌ها شهروند فرانسه هستند.»

پیش‌بینی می‌شود که همه این زن‌ها به اتهام همکاری با داعش، محاکمه شوند.

دولت فرانسه با این اقدام، رویه‌ای را که برای سال‌ها اتخاذ کرده بود و «بازگرداندن و محاکمه زنان بزرگسال را را که برای پیوستن به دولت اسلامی کشور را ترک کرده بودند، رد می‌کرد» تغییر می‌دهد.

دولت فرانسه، پیش‌تر نیز ١٢٦ کودک فرانسوی را از سوریه به این کشور بازگردانده بود. هم‌اکنون ده‌ها کودک فرانسوی دیگر نیز در اردوگاه‌هایی با شرایط دشوار و نامطلوب، در سوریه نگهداری می‌شوند.

مارک لوپز، ناپدری یکی از زنانی که هنوز با چهار فرزندش در یک اردوگاه تحت بازداشت است، گفته‌است: «این یک تغییر کامل در سیاست فرانسه است.»

او با اشاره به شهروندان فرانسوی که هنوز در کمپ‌ها هستند، اظهار امیدواری کرده «به وضعیت بقیه هم در تابستان امسال رسیدگی شود، زیرا دلیلی وجود ندارد که اجازه دهیم وضعیتی که سال‌ها در جریان است ادامه پیدا کند»

XS
SM
MD
LG