لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

آمریکا علیه پرواز هواپیماهای روسیه در نزدیک سواحل آمریکا هشدار می دهد


جن ساکی
جن ساکی

آمریکا بار دیگر نسبت به پرواز هواپیماهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای آمریکا ابراز نگرانی کرده و مسکو را به رعایت قوانین بین المللی فرا خوانده است.

جن ساکی سخنگوی ورازت امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه دربیانیه ای نیاز روسیه به فعالیت های آموزشی عادی را پذیرفت، اما گفت شمار پروازها در نزدیک آمریکای شمالی در ماه های اخیر افزایش یافته است، و ایالات متحده فضای امنیتی روسیه را در محدوده چنین فعالیت هایی نمی بیند.

نهاد پژوهشی «شبکه رهبری اروپایی» در لندن گفت جت های روسیه در اوائل سال جاری هنگام اجرای مانورهایی در نزدیکی کانادا و در امتداد ساحل کالیفرنیا دیده شدند.

بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از آن صادر می شود که کرملین اخیر اعلام کرد بمب افکن های دور پرواز روسیه پروازهای منظم گشت از اقیانوس منجمد شمالی تا کارائیب و خلیج مکزیک را آغاز خواهند کرد. وزیر دفاع روسیه گشت های جدید را به نیاز به حفظ حضور نظامی روسیه در شرایط فعلی ارتباط داد – که اشاره ای به رویارویی بین مسکو و غرب بر سر شورش طرفداران روسیه در شرق اوکراین تلقی می شود.

نهاد پژوهشی گفت هواپیماهای روسیه در هشت ماه گذشته نزدیک ۴۰ بار به حریم هوایی ناتو نزدیک شده یا آنرا نقض کرده اند.

در تازه ترین حادثه، هلند گفت دو جت جنگنده هلندی روز چهارشنبه راه را بر یک فروند هواپیمای ترابری نظامی روسیه در فضای بالتیک بستند. مسکو چنین پروازی را تکذیب کرد.

در این میان، در کیف، مقامات نظامی اوکراین گفتند تقویت تجهیزات نظامی روسیه در شرق اوکراین اینک دفاع هوایی دور برد و تیم های هوانوردی را شامل می شود. سخنگوی ارتش همچنین گفت اوکراین توافقنامه آتش بس با جدائی خواهان را، علیرغم کوشش های روسیه برای برهم زدن آن، رعایت خواهد کرد.

مسکو بارها حمایت مستقیم از شورشیان در شرق اوکراین را تکذیب کرده است و سربازان روسی را که در کنارجدائی خواهان دیده می شوند، داوطلب توصیف می کند.

XS
SM
MD
LG