لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

تغییر ارزیابی مسکو پس از شش سال: آمریکا تهدیدی برای امنیت ملی روسیه است


مسکو در ارزیابی جدیدی، ایالات متحده آمریکا را یکی از عواملی که امنیت ملی روسیه را تهدید می کند، توصیف کرده است؛ اقدامی که کارشناسان آن را نشانه بارز تیرگی روابط روسیه با غرب در سال های اخیر می دانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این ارزیابی که درباره "استراتژی امنیت ملی فدراسیون روسیه" نام دارد و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور آن را در شب سال نو میلادی امضا کرد، جایگزین سندی می شود که در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط دیمیتری مدودف رئیس جمهور وقت و نخست وزیر فعلی روسیه تایید شد.

در سند جدید ادعا شده است، که پیگیری یک سیاست مستقل داخلی و بین المللی در سوریه موجب شده است که آمریکا و متحدانش، که "سعی دارند سلطه خود را بر امور جهان حفظ کنند"، دست به اقدام متقابل بزنند که احتمالا به وارد آمدن "فشار سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی" بر روسیه منجر خواهد شد.

روابط بین روسیه و جهان غرب پس از آن که روسیه شبه جزیره کریمه را در مارس ۲۰۱۴ به خاک خود ضمیمه کرد، دچار تنش شد. از آن هنگام، کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، روسیه را به کمک به شورشیان جدایی طلب شرق اوکراین متهم کرده است. اتهامی که مسکو آن را رد می کند.

XS
SM
MD
LG