لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

اوباما و پوتین درباره سوریه و اوکراین با یکدیگر گفتگو کردند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه به طور غیررسمی با یکدیگر در ترکیه دیدار و درباره موضوعات مهم از جمله جنگ داخلی سوریه و اوکراین گفتگو کردند.

هر دو برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰، بیست اقتصاد عمده جهان، به آنتالیا رفته اند. پیشتر گفته شده بود که آقای اوباما برنامه رسمی برای دیدار با ولادیمیر پوتین ندارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیدار باراک اوباما و همتای روس او ۳۵ دقیقه طول کشید و در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ صورت گرفت.

کاخ سفید گفت آنها در مورد یک پیشنهاد تازه برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه گفتگو کردند و همچنین امید آقای اوباما که تمرکز حملات هوایی روسیه روی داعش باشد و نه گروه های اپوزیسیون که با دولت بشار اسد می جنگند.

باراک اوباما و پوتین همچنین توافق کردند که سوریه به میانجی گری سازمان ملل، آتش بس و یک گذار سیاسی نیاز دارد که سوری ها رهبری آن را برعهده داشته باشند.

روسیه و آمریکا از گروه های رقیب در سوریه حمایت می کنند. روسیه به حمایت از دولت بشار اسد مواضع گروه های مخالف را بمباران می کند.

به گفته کاخ سفید باراک اوباما همچنین از پوتین خواست که روسیه نیروها و تسلیحاتش را از شرق اوکراین خارج کند و به دفاع از تجزیه طلبان در شرق اوکراین پایان دهد.

در همین حال، مشاور امور خارجی پوتین نیز گفت که روسای جمهوری آمریکا و روسیه گفتگوهایی با جزئیات دقیق داشتند و بیشتر وقت آنها صرف صحبت درباره سوریه شد. به گفته این مشاور، آنها همچنین درباره حملات تروریستی در پاریس و دیگر مسائل مرتبط با تروریسم صحبت کردند.

XS
SM
MD
LG