لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۹

پوتین: پاسخ روسیه به سپر دفاع موشکی ناتو استقرار تسلیحات تهاجمی است


آرشیو
آرشیو

روسیه با برنامه دفاع موشکی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با استقرار تسلیحات تهاجمی مقابله می کند.

این مطلب را ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در روز سه شنبه اعلام کرد و گفت تسلیحات تهاجمی روسیه بعدا مستقر می شود، قابلت عبور از سپر دفاع موشکی ناتو را خواهند داشت.

پوتین به مقامات دفاعی روسیه گفت هدف واشنگتن از توسعه برنامه دفاع موشکی ناتو "خنثی کردن" بازداری استراتژیک اتمی روسیه و بدست آوردن "برتری نظامی قاطع" بر روسیه است.

او گفت مسکو به این برنامه دفاع موشکی با استقرار سیستم هایی که بتواند به هرگونه سیستم دفاع موشکی نفوذ کند، واکنش نشان خواهد داد.

این سخنان رئیس جمهوری روسیه در شرایطی بیان می شود که روابط مسکو با واشنگتن و متحدانش در ناتو، از زمان جنگ سرد بر سر بحران اوکراین به پایین ترین سطح خود رسیده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، کرملین چندین سال است که به سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپا اعتراض کرده است، سپری که می تواند سرانجام هرگونه موشک بالیستیک بین قاره ای روسیه را که مجهز به کلاهک اتمی باشد، منهدم کند.

واشنگتن اما می گوید هدف از استقرار سپر دفاع موشکی مقابله با تهدید موشکی کشورهایی نظیر ایران و کره شمالی است. اما ولادیمیر پوتین روز سه شنبه گفت آمریکا به رغم امضای توافق جامع اتمی با ایران، همچنان روی برنامه سپر دفاع موشکی در اروپا کار می کند و هدف آمریکا "خنثی کردن توان بالقوه دیگر قدرت های اتمی، به ویژه روسیه است."

پوتین همچنین گفت در آینده مسکو ممکن است روی توسعه سیستم های دفاع موشکی روسیه کار کند اما اکنون این کشور تمرکز اصلی خود را روی به کارگیری تسلیحات تهاجمی جدید گذاشته است.

او گفت شرکت های روسی طی سه سال گذشته سیستم های تسلیحاتی را تولید کرده و آزمایش کرده اند که با وجود سپر موشکی چند لایه ناتو، قابلیت انجام عملیات رزمی را دارند.

XS
SM
MD
LG